Toplumsal Kaygı Bozukluğu (Sosyal Fobi)

Topluluk karşısında konuşmak her insan için kolay değildir. Hatta çoğu zaman, çoğu kişi için bu durum kaygı verici bir durumdur. Peki, bu kaygı verici durum ne zaman bir ‘bozukluk’ olarak nitelendirilebilir ve uzman yardımı gerektirir?

phobias_s3_microphoneEğer;

  • Başkaları tarafından gözlemlenebileceğiniz ya da değerlenebileceğiniz (toplum içinde yemek yemek, tanımadığınız biriyle konuşmak, sunum yapmak gibi bir performans sergilemek, vb.) toplumsal alanlarda belirgin bir kaygı ya da korku yaşıyorsanız,
  • Bu gibi durumlara girmek hemen her zaman sizde korkuya ve kaygıya neden oluyorsa,
  • Bu durumlardan kaçınır hale geldiyseniz,
  • Mecbur kaldığınız zamanlarda ise buna yoğun kaygıyla zor katlanıyorsanız,
  • Bu durumlara bağlı korkunuz, kaygınız ya da kaçınmanız en az altı ay sürüyorsa,
  • Ek olarak kaygılarınız, korkularınız ve kaçınmalarınız işlerinizi yapmanıza engel oluyor ya da işlerinizi sekteye uğratıyorsa, bir uzman yardımı almanızda fayda olacaktır.

phobias_s4_guy_taped_upToplumsal kaygı bozukluğu ya da sosyal fobi dediğimiz bu durumun çok yaygın olduğunu unutmamak gerekir. Çoğu insan yaşadıkları olumsuz duygularla ve durumlarla baş etmek için bazı stratejiler geliştirir ve bu nedenle yaşadıkları kaygı çevresindekiler tarafından fark edilmez. Fakat geliştirilen bu stratejiler geçici çözüm olabilir.

Kaygılara, korkulara ya da kaçınma davranışlarına geçici çözümler üretmek, kaygıları ya da korkuları daha çok besleyecek ve kaçınılan durumları artıracaktır. Tüm olumsuz duyguların altında; varsayımlar, inançlar ve kurallar vardır. Önemli olan; bu kuralların, varsayımların ve inançların doğru bir şekilde belirlenmesi ve üzerinde çalışılarak değiştirilmesidir. Ancak o zaman kaygılar, korkular ve kaçınma davranışları ortadan kalkabilecektir. Bunun için de öncelikle bu durumun tedavi edilebilir olduğunu kabul etmek gerekmektedir.

Toplumsal Kaygı Bozukluğu tedavi edilebilir bir bozukluktur. Bilişsel Davranışçı Terapi ya da Kognitif Terapi, bu bozuklukların tedavisinde çok sık kullanılan bir terapi çeşididir. Eğer siz de bu ve bunun gibi bir durumdan şikayetçiyseniz, alanında uzman bir terapistten yardım almanız faydalı olacaktır.medo-de-falar-em-publico_v3-593x262

Uzman Psikolog Sinem Taşyaran

Aralık 2015, İstanbul

Toplumsal Kaygı Bozukluğu (Sosyal Fobi)” üzerine 1 yorum

  • Merhaba ben 18 yaşındayım önceden bu durum beni rahatsız etmiyodu ama büyüdükçe arkadaş ortamında olsun sınıfta olsun yada toplum önünde olsun aşırı rahatsız etmeye başladı bu sosyal fobi ve bundan kurtulmak istiyorum bu sene lise biticek ve üniversiteye başlayacagim üniversitede de böyle olmak istemiyorum. Napmam lazım bundan kurtulmam için ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.