Terapistin, Duygularla Baş Etmede Senden Daha İyi. Peki, Neden?

http://www.hypnosis-psychotherapy.co.uk/documents/psychotherapy_1.bmpTime.com’un haberine göre; ‘Psychotherapy’ dergisinde yayımlanan bir araştırmada, terapistler ile terapist olmayanlar gruplara bölünerek bir çalışma yapılmış. Her iki gruba da üzerinde ‘mutsuz adam’ gibi hafif olumsuzluk yaratan fotoğraflardan, daha büyük olumsuzluk yaratan ‘cesetlerin’, ‘feci şekilde yaralanmış insanların’ bulunduğu fotoğraflar gösterilmiş. Bu ilk çalışmanın sonuçlarına göre her iki grup da aynı şekilde olumsuz tepki göstermiş. Başka bir deyişle, terapistler de terapist olmayanlarla aynı duygusal tepkileri sergilemiş.

Çalışmanın ikinci kısmında ise aynı kişilere aynı fotoğraflar tekrar gösterilmiş fakat bu sefer, her iki gruptan da duygularını düzenlemeleriistenmiş. Yani, dikkati başka yöne odaklandırmak, fotoğrafları farklı şekilde yorumlamaya çalışmak gibi diledikleri yöntemleri kullanmaları ve fakat bu sefer, aynı fotoğraflara daha olumlu tepkiler göstermeye çalışmaları istenmiş. Tam da bu noktada, terapistlerin, terapist olmayan gruba göre duygularla baş etmede daha iyi olduğu sonucuna ulaşılmış.

Peki, neden?

Çalışmaya katılan psikologlardan biri bunu şu şekilde açıklamış: “terapistlerin gerçekte yaptıkları şey, düşüncelerini yakalamayı öğrenmek, düşüncelerinin farkında olmak ve bu düşüncelerin hem duygusal hem de fiziksel tepkilere neden olduğunun farkında olmaktır.” … “Bu bağlantıyı yapmak kesinlikle kritik bir önem taşıyor. Duygularımız hakkında düşünüyoruz, fakat düşüncelerimizi ve farklı bir bakış açısından bakmayı düşünmüyoruz.”

Duygu, düşünce ve davranış (tepki) arasındaki bağlantı öğrenilebilir ve hayatımızda uygulanabilir. Böylelikle duygusal tepkilerimiz, düşüncelerimizin farkına varmak ile denetim altında tutulabilir.

Terapistin, duygularla baş etmede senden daha iyi. Çünkü “terapistler, kendilerini yakalamayı öğrenmişlerdir.” Bunu sen de öğrenebilir ve kendi kendinin terapisti olabilirsin!

Uzman Psikolog Sinem Taşyaran

Kaynak: http://time.com/3849136/therapy-therapist-emotions/

 

 

Terapistin, Duygularla Baş Etmede Senden Daha İyi. Peki, Neden?” üzerine 1 yorum

  • kendimi hisetmiyorum dişari cikmak istemiyorum hep evdeyim baš dönmesi hafiza kaybi yasiyorum el titremesi yemek yiyemiyorym herkesten de korkuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.