Kaygıdan TAMAMEN Kurtulmak

KAYGI; endişe, tasa, vesvese kelimeleriyle de ifade edilen ve insana rahatsızlık veren bir ruh halidir. Kalp atışlarının hızlanması, çarpıntı, terleme, titreme, nefes darlığı, boğuluyormuş gibi hissetmek, göğüste sıkışma, baş dönmesi, bayılacakmış gibi hissetmek, ateş basmaları gibi belirtiler kaygının fiziksel belirtileri olarak sıralanabilir. Kaygıya sıklıkla ‘kötü bir şey olacak’, ‘tehlikedeyim’, ‘tehdit altındayım’ düşünceleri eşlik eder. Kaygı veren durumdan, nesneden ya da düşüncelerden ‘kaçınmak’ ise en sık karşılaşılan kaygı davranışıdır.

Kaygı, beynimizin bizi korumak için alarm durumuna geçmesine ve vücudun adrenalin salgılamasına neden olur. Adrenalin salımı ile birlikte kaygının fiziksel belirtileri ortaya çıkar. Davranışsal olarak ise KAÇ, DON (OLDUĞUN YERDE KAL) ve SAVAŞ tepkilerinden biri ortaya çıkar. Örneğin, tehlikeli olduğunu düşündüğümüz birinin karşısında onunla mücadele edip savaşmak bir seçenek olabileceği gibi, olduğumuz yerde kalıp saklanmak ya da koşarak kaçmak da birer seçenektir. Beynimiz, gerçek tehlike durumunda verdiği bu alarmı, gerçek olmayan bir tehlike karşısında da verir.

Genellikle insanlar kaygının fiziksel belirtilerini net olarak hissederler. Duydukları rahatsızlık karşısında da ‘kaygıdan tamamen kurtulmak, kaygısız bir hayat sürmek’ istediklerini belirtirler.

Peki, kaygıdan tamamen kurtulmak mümkün müdür? Ya da kaygıdan tamamen kurtulmak yararlı mıdır?

©Copyright Fotoğrafın tüm hakları saklıdır. İş yerinize harekete duyarlı güvenlik alarmı kurduğumuzu varsayalım. Aslında hırsızlara karşı önlem olarak kurduğunuz bu alarm harekete duyarlı olduğu için, içeriye bir kedi girdiği zaman da çalacaktır. Peki, iş yerinize kedi girdi ve yanlış alarm çaldı diye alarm sistemini tamamen devre dışı bırakmak uygun mudur?

Kaygının ve kaygı belirtilerinin de VÜCUDUMUZUN ALARM SİSTEMİNİN birer ürünü olduğunu düşünürsek, ‘kaygıdan TAMAMEN kurtulmak’ ne kadar uygun olacaktır?

Burada önemli olan, GERÇEK TEHLİKE ve/veya TEHDİT ALGISI ile YANLIŞ TEHLİKE ve TEHDİT ALGISI (yanlış alarm) ayrımını yapabilmektir. Bu ayrımı yapmak ise aşırı kaygı içeren düşünceleri yakalamak ve gerçekçi olmayan düşüncelerin değiştirilmesi ile mümkün olacaktır. Böylelikle yanlış alarmın çalmasını en aza indirgemek ve kaygıyı işlevsel/işe yarar hale getirmek mümkün olacaktır.

Uzman Psikolog Sinem Taşyaran

Haziran 2015, İstanbul

“Karşılaştığın tehlike düşündüğün kadar kötü olmayabilir.”
 

 

Kaygıdan TAMAMEN Kurtulmak” üzerine 61 yorum

 • Bende 8 aydir asiri kaygi duygusu olustu tranko buskas verdi doktor ama ilaci icmedigim zaman ayni kaygi gene tekrarladi bana yardimci olun lutfen

  • Kaygı bozukluklarında ilaç tedavisi yararlı olabiliyor. Fakat ilaç ile birlikte psikoterapi de görürseniz, ilacı bırakma evresini daha kolay atlatabilirsiniz. Bir uzmana giderek psikoterapi sürecini başlatmanızı öneririm.

 • Merhaba,
  Bende son 7-8 aydır otobüs, vapur, metroya bindiğimde panik ve korku oluşuyor. Terleme, çıldırma hissi, uyuşma, ateş ve baş dönmesi de görülen etkilerden. Sadece araçlara bindiğimde bu durum oluşuyor. Geceleri yolculuk yapmak ise neredeyse imkansız. Bu durum için bir uzmana başvurmak istedim. Öncelikle bana devlet hastanesinde anksiyete teşhisi kondu, ilaçlar beni sersemleştirdiği için kullanmayı 1 haftada kestim. Daha sonra psikoloğa gitmeye başladım fakat 10 seans boyunca hiçbir ilerleme göremediğim için başka uzman arayışına girdim. Psikoloğa gitmeden önce kendimi zorluyordum bir şekilde dışarı çıkıyordum, lakin kendisinin yönlendirmesi ile bir süre dışarı yalnız çıkmamaya başlayınca artık tamamen yolculuk yapamaz oldum. Emdr tekniği ile tedaviye devam ediyorduk lakin bir noktada psikoloğum tarafından bu uygulama da kesilince ben bir faydasını göremedim. Emdr veya hipnoz bu rahatsızlık için ne kadar çözüm merak ediyorum. Sosyal hayatım bitmiş vaziyette. Bilgi verirseniz sevinirim. Kolaylıklar dilerim.

  • Merhaba,
   Öncelikle geçirdiğiniz tedavi süreciniz ve olumsuz etkilerine sizin adınıza gerçekten çok üzüldüm.
   Söylediğiniz problemler tedavi edilebilir. Aktardığınız kadarıyla sizi daha kötü duruma getiren maalesef ki uygulanan yanlış yöntemler olmuş. Uzman seçerken çok dikkatli olmak gerekiyor. Örneğin; bir Psikolog danışanına ne yapması ya da yapmaması gerektiğini söyleyemez. Ya da uygulanan bir teknik, gerekçesi aktarılmaksızın birdenbire kesilemez.
   Hipnoz hakkında bir bilgim yok maalesef. Şahsen ben terapilerimde uygulamıyorum. Emdr, bazı bozukluklarda kullanılan bir yöntem. Sizin durumunuz için uygun olup olmadığı hakkında kesin bir yorum yaparak yanlış yönlendirmek istemem sizi. İlaç tedavisi yine bazı durumlarda psikoterapi ile birlikte uygulandığında faydalı olabiliyor. Sizin için psikoterapi seansları faydalı olacaktır. Fakat öncesinde gideceğiniz uzmanı detaylı olarak araştırmanızı öneririm.
   Uzman seçimi hakkında daha önce web siteme eklediğim yazıyı aynen aktarmak isterim;
   ! BAŞVURDUĞUNUZ UZMAN HAKKINDA ÖNCEDEN MUTLAKA BİR ARAŞTIRMA YAPIN.
   Uzmanın;
    Alandaki yetkinliğini,
    Uzmanlık alanlarını,
    Kullandığı tedavi yaklaşımını,
    Terapi eğitimlerini aldığı kurumların geçerliliğini,
    Alandaki deneyimlerini,
    Bilimsel anlamda alana kazandırdıklarını,
    Güncel gelişmeleri takip edip etmediğini,
    Tüm eğitim hayatı boyunca yaptığı işleri,
    Bilime dayalı çalışıp çalışmadığını mutlaka araştırın.
   ! Başvurduğunuz kişinin diplomalarını, sertifikalarını sorgulama ve görmek isteme hakkına sahip olduğunuzu unutmayın!

   Kolaylıklar diliyorum.

 • Merhabalar ben nişanlım için ne yapabilirim onu öğrenmek istiorum kendisi çok takıntılı o bile demiş şu şunu dedi diyip eski konulari hep gündeme getirior bazen bana da diyor sen burda bunu bana neden dedin acaba bunu mu demek istedin diye kafasında kuruyor bu süreci nasıl atlatabilirz ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Bu durum sizin olduğu kadar eşiniz için de sıkıntı veren bir durumsa, nişanlınızın bizzat bir uzmana görünmesi faydalı olabilir. Fakat bu durum ilişkinizde sıkıntılara neden oluyorsa, birlikte bir çift terapisine gitmenizi öneririm.
   İyi günler dilerim.

 • Benimde ban göre ciddi sıkıntıların var benim gok gurleyecekendisesiyle panik bi halde yasiyorum ağlamaklı kulaklarını saatlerce tikayip evde nereye sklansm diye panik halde koşuyor um. Terleme carpintim bi hayli oluyor ve 2 yaşında oğlum var o da kötü etkileniyor Ben naparsm o da yapıyo beraber sarılıp agliyoz bunu asmam mumkunmu bana yardımcı olurmusunuz

  • Merhaba,
   Bahsettiğiniz durumun kaynağını bulmak ve tepkilerinizin altında yatan düşünceleri ortaya çıkarmak faydalı olabilir. Bunun için de detaylı bir görüşme ile durum tespiti yapmak son derece önemli. Bir uzmandan yardım almanızı öneririm.

 • merhaba bende netten öğrendiğime göre bende de panik atak var . sürekli kalp im ağrıyordu bende doktora gittim bir kaç kez ölme hissi titreme hissi yani tüm panik atak belirtileri var . geceleri de birden uykumu almadan uyanıyorum gerçekten panik atak mi var bende bey kalp krizi geçireceğimi düşünüyorum sürekli nefes almada sürekli güçlük çekiyorum ve burnumdan nefes alamıyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Merhaba,
   Bahsettiğiniz belirtiler sizin de söylediğiniz gibi Panik Atak belirtilerine benziyor. Tam tanı koymak için daha detaylı araştırmak gerekir. Eğer gerçekten Panik Atak ise, tedavisi mümkün olan bir durum söz konusu. Fiziksel belirtilerinizin altında yatan düşüncelerinizin ortaya çıkarılması ve bunların üzerinden gidilmesi ile sorunlarınızla başa çıkabilirsiniz. Bir uzmandan yardım almanız fayda sağlayacaktır.

 • Öncelikle merhabalar benim korkum özelikle mevsim geçişlerinde başlıyor şu an yaşadığım kontrol kaybetmek bir yerden bir yere gidememe korkusu ben ilk hastalığı 2007 başladı citol kullandım yardımcı hap ile beraber bir yıl içtim ve bıraktım artık bu hastalık kurtulmak istiyorum bir de insanlardan korkma başladı ne yapacağım bilemiyorum

  • Merhaba,
   İlaçların korkularınızı gidermekte mutlaka bir faydası vardır. Fakat sadece ilaç kullanımı yetersiz kalabilir. Hangi zamanlarda korkularınızın arttığını gözlemlemişsiniz. Bu ve bunun gibi birçok detayın değerlendirildiği ve ele alındığı psikoterapi seansları mutlaka faydalı olacaktır.

 • Merabalar ben şuan çok kötü durumdayım intihar etmek üzereyim ailem için bu zamana kadar geldim ama dayanamıyorum ümit yollarimın hepsi şuan kapalı ve bunun tek nedeni sosyal fobik,ve vesvese hastalığı ve dahada kotüsü bunun tedavi edilebileceğine inanmamam içimde bir çığlık var ve şuan ağlayarak yazıyorum bu konuda yardımcı olabilirmisiniz

  • Merhaba,
   Bu gibi durumlarda size acilen cevap verebilecek hastaneleri aramanız içinde bulunduğunuz durumdan çıkmanızda daha etkili olacaktır. Sosyal fobi de, vesvese dediğiniz (takıntılardan söz ettiğinizi varsayıyorum) bozukluk da tedavi edilebilir bozukluklardır. Vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmanızı öneririm.

 • merhabalar bende de aşırı derece korku kaygı var özellikle kötü haber aldığımda kalbim durcakmış gibi oluyorum sol tarafımda uyuşukluk karıncanlanmalar oluyor

  • Merhaba,
   Söylediğinize göre kaygınız belirgin bir şekilde bedeninize etki ediyor. Kaygı içeren düşüncelerinizin tespiti ile bu düşüncelerle çalışmak faydalı olabilir. Bir uzmandan yardım almanız hayatınızı kolaylaştıracaktır.

 • peki hocam bu kaygılar tedavi edilmezse daha kötü sonuçlar doğururmu sizce cünkü kötü haberler alınca kalp krizi geçircem endişesi taşıyorum
  şimdiden çok teşekkür ediyorum

  • Uzun süre tedavi edilmezse kaygıların daha da artması söz konusu olabilir. Sürekli kaygıyla yaşamak yaşam kalitesini düşürür ve hayatınızda sorunlara neden olabilir. Bu nedenle tedavi edilmesi mutlaka sizin yararınıza olacaktır.

 • merhaba çocukken hatırladığım kadarıyla akşamları başlayan karın ağrılarım vardı . korkularım vardı ve neden olduğunu anlatamazdım .21 yaşıma geldim geçen sene üniversiteye gitmek için istanbuldan ayrıldım apartda 4 kişilik bir odada kaldım kafamda senaryolar üretip korkmalara başladım insanların bana zarar vereceğini düşünüp arkadaş ilişkilerimi bozup kaçıyor yeni arkadaşlık ilişkileri arıyordum ve sabahları karın ağrılarım başladı .ve istanbula geri döndüm çocukken karın ağrılarım olduğunu hatırladım . 1 yıla yakın terapiste gittim ama verimli şeyler anlatamadım . 22 yaşındayım en küçük bir olayda senaryolar üretip aşırı tepki verip cesaret edemiyorum . ne yapmam gerekiyor . içimdeki kaygının sebebi ne . nasıl aşarım . regresyon denen bir kavram buldum yarar sağlar mı .

  • Merhaba,
   Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımı, yaşadığınız fiziksel belirtileri (eğer ki medikal bir probleminiz yoksa) düşüncelerinizle açıklar. Başka bir deyişle, karın ağrılarınızın nedeninin, yaşadığınız sorunlara bakış açınızdan kaynaklandığını, sorunlarla başa çıkamayarak bunu fiziksel olarak yaşadığınızı söyler. Gittiğiniz terapistin uyguladığı terapi yaklaşımı, bunun dışında bir yaklaşım olabilir. Kaygılarınıza neden olan düşüncelerin tespiti ve değişiminin size faydalı olabileceğini düşünüyorum. Tekrar bir uzmana başvurmanızı, bu sefer uzman seçerken ‘Bilişsel Davranışçı Terapi’ yaklaşımı kullananmasına dikkat etmenizi öneririm.

    • Merhaba,
     Kaygı ya da ‘anksiyete’ dediğimizde akla çeşit çeşit durumlar ve düşünceler gelir. Bu yüzden ‘şunu yaparsan iyi gelir’ gibi net bir şey söylemek mümkün değil maalesef. Benzer kaygılar yaşasak bile bunu yenmenin yolu kişiden kişiye değişir. Detaylı bir değerlendirmenin ardından kaygıyı yenmek üzerine çalışılmaya başlanabilir. Bu nedenle kaygıların artmadan bir uzmana başvurman faydalı olabilir.

 • Nisanlanmak uzereyim, sevgililik asamasinda hicbirseyim yoktu isler ciddiye dogru gittikce bence asiri endise kaygi bozuklugu depresyon panik atak ve anksiyete gelisti sureklI gecmisteki erkek arkadasimin gelip isi bozacagini utanacagimi nisanimin atilacagini hep en kotu seneryoyu dusunuyorum gunluk hayatimda hic gucum yok etrafindakiler her ne kadar hayir oyle birsey olmaz deseler de beni ikna edemiyorlar birseyin kaygisi bitse baska birsey basliyor surekli gelecekte olacak olumsuzluklari bekliyorum ve o gune adim adim yaklasiyorum yaklasiyorumne kadar mantik siz oldugunu dusunsem de yeni den zihnimde canlaniyor vicdan azabi yasiyorum hicbirsey den zevk almiyorum normal depresyon ve uyku ilaci kullaniyorum

  • Merhaba,
   Eğer tedavi edilmezse ve yaşam olayları kaygınızı bir şekilde ortadan kaldırmazsa, kaygı şekil değiştirerek hayatınızı zorlaştırmaya devam eder. Kaygının içeriği değil, kaygının tüm özelliklerini bilmek ve ona göre müdahalede bulunmak önemli. Sadece ilaç kullanımıyla kısıtlı kalmamanızı, ek olarak mutlaka bir uzmandan psikoterapi desteği almanızı öneririm.
   Kolaylıklar.

 • Merhaba Sinem Hanım sürekli kendimin ya da sevdiklerimin hasta olacağını düşünüp korkuyorum çocuğum var yüzüne bakıp bakıp ağlıyorum bazen ya kanser olursam diye ne önerirsiniz bana bu hastalık korkusu nereden geliyo olabilir ?

  • Merhaba,
   Korkularınızın bir çok nedeni olabilir.
   Çoğu zaman korkularla yanlış baş etme şekli, korkuları daha da büyük hale getirebiliyor. Korkunuz geldiğinde bu korkuların, kaygıların seviyesini azaltmak için neleri yaptığınızı ya da yapmadığınızı gözlemlemeye çalışın. Sağlıksız olanların yerine daha sağlıklı baş etme şekillerini koyduğunuzda korkularınız da azalmaya başlayacaktır.
   Bunu bir uzman desteğiyle birlikte yapmanız çok daha hızlı fayda görmenize neden olacaktır.
   Kolaylıklar

 • Sinem hanım merhaba ben 15.02.2019 tarihinden itibaren anksiyete kabusu altindayim psikolog ve psikiyatriye gittim fakat ne ilaçlar ne konuşmalar fayda etmedi hayatım kabusa döndü hiç bir sosyal aktiviteden tad almıyorum çok mutsuzum bu durum eşim ve 2 yaşındaki kızımla arama set örüyor eşim bana destek olmak isterken surekli ona da istemsiz olarak ters davraniyorum lütfen bana yardımcı olun gerekirse sizinle bir görüşeyim çok rica ediyorum.

  • Merhaba,
   Gerek ilaç kullanımından gerekse psikoterapiden fayda görmeniz için süreklilik oldukça önemli. İlaçların etkisini görmeniz için aksatmamanız, benzer şekilde psikoterapiden fayda görmeniz için de düzenli olarak seanslarınıza gitmeniz ve seansları hayatınıza aktarmak için günlük hayatınızda da çalışmalar yapmanız oldukça önemli.
   Bahsettiğiniz gibi uzun sürdüğünde kaygı bir kabusa dönüşebilir, haklısınız. Fakat çoğu zaman kaygı bozuklukları, tedavi edilebilir ya da baş edilebilir bozukluklardır. Bu nedenle yardım almaktan ve umut etmekten vazgeçmeyin.
   Dilerseniz iletişim bölümündeki numaralardan bize ulaşabilirsiniz.
   Kolaylıklar,

 • Merhabalar. Bir senedir araba, otobüs vs tarzı araçlara binmekten korkuyorum. Kaza yapacakmisiz gibi. Eşim, ailemden biri evden ciktiginda araba yolculuğu yapacaklarsa korkup endişe ediyorum. Ve bir ay önce olan depremden sonra korkum ve endişem arttı. Evde durmak istemiyorum. Sanki bir dakika sonra deprem olacakmış gibi. Olmasa da evimiz yıkılacak mis gibi düşünüyorum ve nefes alamıyorum. Bir ay oldu doğum yapalı, doktor bana lohusalıktan olduğunu söyledi ama ben hamile kalmadan önce başladı bu durum. İlaç vs verilmedi. Ne yapabilirim. Gerçekten bu gidişle kaplten gideceğim.tesekkurler

  • Merhaba,
   Yaşanan İstanbul depremi ve sonrasında haberlere sıklıkla konu olan Büyük İstanbul Depremi haberleri maalesef ki çoğumuzun kaygılarını artırmış durumda. Bu anlamda kaygının belirli bir düzeyi, gerek önlem almak, gerekse dikkatli olmak adına sağlıklı aslında. Fakat günlük hayatınızı bu kadar etkiliyorsa yardım almanız gerekir.
   Hamilelik süreci bazı duyguları tetikleyebilir, evet. Doktorunuz ilaç kullanımına gerek duymamış da olabilir. Fakat eğer bu durumunuzun hamilelik öncesine dayandığını düşünüyorsanız, sizin hayatınızı bu kadar olumsuz etkileyen hale geldiyse, alanında uzman bir Psikologla görüşme yapmayı ertelememenizi öneririm. Psikoterapi seansları sayesinde kaygılarınızla baş etmeyi öğrenebilirsiniz.
   Kolaylıklar diliyorum.

 • Yaşadığım olayı şöyle izah etmek istiyorum ilk başlarda mesela merdiven çıkarken hiç birşey yok ama birden kendimi dinlemeye başlayıp eyvah nefes darlığı yaşayacakmıyım diye bu şekilde kaygı endişe yaşarken birden nefes alamıyorum ve kısır döngü yaşıyorum bunun sebebi panik atak kaygı bozukluğu mu anksiyetemi Yani bu hep eyvah lar dediğimde gerçekleşen yaşadığım durum ve bu olduğu günden beri fiziki aktivite yapmaktan korkuyorum sporcu olmama rağmen sizce nedir

  • Merhaba,
   Bahsettiğiniz sıkıntı aslında oldukça yaygın rastlanılan bir durum. Fiziksel belirtilerinize odaklanmanız ve düşünceleriniz arasındaki bağı gördükçe duygularınızı (kaygılarınızı) ve davranışlarınızı da daha iyi anlamlandırabilirsiniz.
   Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımı daha kısa sürede etkisini göstermesi açsından önerebileceğim bir terapi yaklaşımı olabilir bu aşamada. Bir uzmana gitmeniz faydalı olacaktır.
   Kolaylıklar diliyorum.

  • Merhaba,
   Pandemi sürecinde kapalı olan ofisimiz 15 Haziran itibariyle yeniden açılmıştır.
   Bilgi ve randevu için iletişim bölümünde yer alan telefon numaralarından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 • Merhabalar Sinem Hanım.. bir ay önce bir iki gece uyuyamadım ve o günden sonra yatağa yatar yatmaz “yine uyuyamayacağım” endişesi başlıdı ve uyuyamama durumu ortaya çıktı.. Bununla nasıl baş edebilirim? Nasıl eski uyku düzenime geçebilirim?

  • Merhaba,
   “Yine uyuyamayacağım” düşüncesinin kendisiyle çalışmak, endişe düzeyiniz üzerinde de olumlu bir etki yaratacaktır. Uyuyamama durumu bu düşüncenizin bir sonucu olarak ortaya çıktığı için, öncelikle bunun nedenini ortadan kaldırmak gerekir genellikle.
   Düşüncelerinizle çalışma teknikleri fayda görmenizi sağlayabilir.
   Kolaylıklar diliyorum,

 • Benim 4 ay önce çocuklarım hastalandı ve o zaman corona vardı bende birşey olucak diye korkuyordum geceleri hiç uyumadım çok korktum stres yaptım ve şuan çok hastayım bütün vucudum ağrıyor doktora gidiyorum tahlilerde birşey çıkmıyor sanki bütün vucuduma zehirli bir arı girmiş sokuyor ne yapmam gerekiyor bende bilmiyorum lütfen bana yardımcı olurmusunuz

  • Merhaba,
   Bir durumun ardından böyle sıkıntılar yaşamaya başlamış olmanız, yazıda da aktardığım gibi kaygılarınızla ve kaygı içerikli düşüncelerinizle bağlantılı olabilir. Düşünceleriniz, duygularınız, bedeniniz ve davranışlarınız arasındaki ilişkiyi fark ederek bedeninizdeki sıkıntılara yüklediğiniz anlamları bulmak önemli. Bilişsel Davranışçı Terapi ya da EMDR Terapisi uygulayan bir uzmandan yardım almanız faydalı olabilir.
   Kolayıklar diliyorum,

 • Hocam merhaba nerden başlasam bilmiyorum ama piskiyatriye gittim kaygı bozukluğu dedi şuan iki göğüs aramda birşey sıkışmış gibi canımı çok sıkıyor ve ağrı yapıyor mide bulantısida cabasi ‘ne yapabilirim ilaç kullanmak istemiyorum evde çözümü yok mu aceba teşekkürler

  • Merhaba,
   Terapi uygulayan bir psikiyatrist ya da bir terapist (klinik psikolog) ile sürece başlayarak mümkün olduğunda ilerleme sağlamaya çalışabilirsiniz. Terapistiniz yine de sizi ilaç kullanmanız için bir psikiyatra yönlendirebilir elbette fakat uzman bir psikologla sürece başlayıp ilaçsız gelişiminize de bakabilirsiniz elbette. ‘Evde çözüm’den ziyade bir uzman psikologla terapi sürece başlamanız çok daha faydalı olacaktır.
   Kolaylıklar diliyorum,

 • merhabalar birşey danışmak istiyorum 4 yıldır kulak kristallerim oynadığı için vertigo geçiriyorum. vertigo tedavime yönelik verilen ilaçdan çok memnundum arada manevra tedavisi için dr a gidiyordum hayatımda herşey yolundaydı fakat 1 hafta önce kulak kristallerinin kesin çözümü var diyen bir KBB uzman dr gittiğimde bana hiç vertigo geçirmediğimi yıllardır anksiye yaşadığımı söyledi ve bir antidepresn verdi ancak kullanmadım. fakat o andan sonra beynime olumsuz şekilde kazındığı için şuan acaba piskolojik mi dönuyorum baskısı altında hisserek olan mutluluğumu bozdum ve kaygılanmaya başladım. sizce nasıl bir yol denemeliyim. kendi dr la tekrar iletişime geçtiğimde benim kulak kristallerimin oynadığını tekrar gerçekten vertigo hastası olduğumu söyledi ancak şuan hissediğim dönme bulgusu piskolojik mi gerçekmi bilemiyorum. şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,
   Alanında çok uzmanlaşmış kişiler bile farklı tedavi şekilleri uygulayabiliyorlar. Bu nedenle görüş farklılıkları ortaya çıkabiliyor. Vertigonuzun kaygısında ziyade ‘acaba bu psikolojik mi’ kaygısıyla çalışarak işe başlamak ve genel anlamda ‘kaygı’ ile çalışmak başlangıçta faydalı olabilir. Kaygıyı tanıdığınızda ve kaygıyla nasıl baş edebileceğinizi öğrendiğinizde, bunu bir çok farklı kaygınız için de uygulayacak hale geleceksinizdir.
   Kolaylıklar diliyorum,

 • Sinem hanım meraba nolur bana yardımcı olun.nişanlım askerdr bende 1 audır kottku kaygı yaşıyorum..nişanlım askerdr 5 aydır bana askerdrn gelcem az kaldı diyo ben ağlıyorum içime huzursuzluk doğuyo.sanki gelmesini istemiyorum
  Onun yüzünü hayal ediyorum nefes alış verişim değişiyo korkuyorum.sürekli aklıma kötü düşünceler gelio ben bunu istemiyorum gelmesin gbi naısl başa çıkarım kurtulurmuyum bu düşünceşerden 1 ay kaldı gelmesine
  Ve ben onu çok seviyorum bu düşünceşer akşıma geldiği için 1 aydır çok kötüyüm sürekli ağlıyorum.selecra kullanıyorum 10 gündür hiç etkisini göremiyorum

  • Merhaba,
   Kaygı, korku ya da huzursuzluk duyguları doğal olmakla birlikte, bu duyguları hissettiğinizde ne yaptığınız oldukça önemli. Düşünceleriniz aklınıza geldiğinde ‘düşünmemeye çalışmak’, maalesef ki o düşünceyi daha fazla önemsemenize neden olacaktır.
   Bu gibi durumlarda terapi desteği almadan sadece ilaç kullanımı yeterli olmayacaktır. Terapi desteğinden fayda görebilirsiniz.
   Kolaylıklar diliyorum,

 • Mrb bnm kaygilarim gun gectikce cogaliyor cocuklarim cok hasta olarak buyudu ve onlara hep bisey olacakmis gibi dusunmekten kendimi alamiyorum ve bu benim gunluk yasam tarzimi cok olumsuz etkilio hic bisey yapmak istemiorum lutfen bana bi yol gosterin..

  • Merhaba,
   Kaygılarımızı rahatlattığımızı düşündükçe maalesef daha da yükselmesine neden olabiliyoruz. Kaygılanmaya başladığınız o anda ne yaptığınız ve ne düşündüğünüz çok önemli.
   Söylediğiniz gibi kaygı düzeyiniz günlük işlerinizi yapmanızı engellemeye başlamışsa, yardı almadan tek başınıza ilerlemeniz kaygınızın uzun vadede daha da artmasına neden olabilir. Terapi desteği almaktan çekinmeyin lütfen.
   Kolaylıklar diliyorum,

 • Hocam merhabalar bende anksiyete panik bozukluk derealizasyon durumları falan var benim sorum şu olacaktı hocam tedavi olmazsak sonunda şizofren deli veya daha garip şeylere yakalanırmıyız cidden?

  • Merhaba,
   “Ya aklımı kaçırırsam”, “ya delirirsem”, “şizofreni mi oluyorum acaba” gibi düşünceler kaygının ürünü olabilir. Dolayısıyla kaygınızla çalıştığınızda, bu düşüncelerinizle baş etmeyi de öğrenmiş olursunuz. Derealizasyon yaşama sıklığınız arttığında gündelik hayatınızı oldukça olumsuz yönde etkileyecektir. Destek alarak bunun önüne geçmeniz ve baş etmeniz mümkün.
   Kolaylıklar diliyorum,

 • Merhaba saat 03:44 aslen urfaliyim fakat şuan ankarada ikamet ediyorum elazığ depreminde urfadaydim ve ilk kez bi deprem gördüm o kadar çok korktum ki şuan bazen uyurken deprem oluyor korkusuyla uyanıyorum bisey yok o esnada içim titriyo resmen çok net hissediyorum. Sanki ölecek gibi sıcak soğuk basiyo dizlerimi hissetmiyorum kanım çekiliyo gibi oluyo korkuyorum korkudan uyuyamaz hale geldim panik atak belirtisimi bu ?

  • Merhaba,
   Ortada deprem, trafik kazası ve bunun gibi tetikleyici olduğu zaman yazmış olduğunuz belirtileri travma sonrası stres bozukluğu belirtilerine benzetmek mümkün. Travma tedavisinde Bilişsel Davranışçı Terapi ve EMDR (Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) terapisi oldukça etkili ve olumlu sonuçlar veriyor.
   Bunu yaşamaya devam etmektense terapi desteği alarak sıkıntınızdan büyük oranda kurtulabilirsiniz.
   Kolaylıklar diliyorum,

 • Hocam merhaba Vücudumda özelikle göğüs kısmımda heyecan ve tedirginlik oluyor çalıştığım yer biraz yoğun ve stresli hata yapmamamızı istiyorlar o yüzden çok takıntı yaptım ondan sonra başladı durup dururken tv izlerken heyecanlı korkumu telaşmı desem garip bir his oluyor artık çok sıkıldım bundan kurtulmak istiyorum nasıl bir tedavi izleyebilirim ilaçlı ilaçsız yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Merhaba,
   Yoğun ve stresli dönemlerde kaygılarımızın bedensel belirtilere dönüşme ihtimali oldukça yüksektir. Bedenimizin; önce düşüncelerimiz, ardından duygularımız ve davranışlarımız ile bağlantılı olduğunu unutmamak gerekir. Sizde stres yaratan durumlara DEĞİL, bu durumlara yüklediğiniz anlamları keşfedebilir ve bu düşüncelerinizi değiştirmeye çalışabilirsiniz.
   Sıkıntılarınızın arttığını fark ettiğinizde bir uzmandan destek almayı deneyebilirsiniz.
   Kolaylıklar diliyorum,

 • öncelikle merhabalar hocam ben 2017 de preeklemsi nedeniyle erken doğum yaptım 15 yaşından beri ara ara panik atak tedavisi gördüm tam bitiyor derken her zayıf anımda yeniden çıktı doğumdan sonra yeniden çıktı tansiyon takıntısı şeklinde doğumdan sonra eve geldim bir elim nabzımda bir elim kalbimde surekli kendimi dinledim doktor dediğinde biri korkudan elim ayağım titriyordu o zamanlar sutumu bile veremedim ilaçla tedavi oldum dun hamile olduğumu öğrendim ve aynı korkular aklımda aynı şeyleri yaşayacağım diye ödum kopuyor ne yapmam lazım çok bunalımdayım…

  • Merhaba,
   İlaç tedavileri faydalı olmakla birlikte, tekrarı önlemek için psikoterapi (psikolog eşliğinde, düzenli görüşmeler yapmak) desteği almanız oldukça önemli.
   Hamilelik sürecinizde kullanabileceğiniz ilaçlar da var fakat yine de bir uzmandan psikoterapi desteği alarak kaygılarınızla ve panik ataklarınızla nasıl baş edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.
   Lütfen uzman bir psikologdan destek talep edin.
   Kolaylıklar diliyorum,

  • Merhaba,
   Kaygı bozukluklarının tedavisi mümkündür. Kaygının kendisi ile başa çıkmayı öğrenebilir ve kaygıyı bir bozukluk olmaktan çıkarıp sağlıklı bir duygu olarak deneyimlemeyi öğrenebilirsiniz.
   İyi günler dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.