Kaygıdan TAMAMEN Kurtulmak

KAYGI; endişe, tasa, vesvese kelimeleriyle de ifade edilen ve insana rahatsızlık veren bir ruh halidir. Kalp atışlarının hızlanması, çarpıntı, terleme, titreme, nefes darlığı, boğuluyormuş gibi hissetmek, göğüste sıkışma, baş dönmesi, bayılacakmış gibi hissetmek, ateş basmaları gibi belirtiler kaygının fiziksel belirtileri olarak sıralanabilir. Kaygıya sıklıkla ‘kötü bir şey olacak’, ‘tehlikedeyim’, ‘tehdit altındayım’ düşünceleri eşlik eder. Kaygı veren durumdan, nesneden ya da düşüncelerden ‘kaçınmak’ ise en sık karşılaşılan kaygı davranışıdır.

Kaygı, beynimizin bizi korumak için alarm durumuna geçmesine ve vücudun adrenalin salgılamasına neden olur. Adrenalin salımı ile birlikte kaygının fiziksel belirtileri ortaya çıkar. Davranışsal olarak ise KAÇ, DON (OLDUĞUN YERDE KAL) ve SAVAŞ tepkilerinden biri ortaya çıkar. Örneğin, tehlikeli olduğunu düşündüğümüz birinin karşısında onunla mücadele edip savaşmak bir seçenek olabileceği gibi, olduğumuz yerde kalıp saklanmak ya da koşarak kaçmak da birer seçenektir. Beynimiz, gerçek tehlike durumunda verdiği bu alarmı, gerçek olmayan bir tehlike karşısında da verir.

Genellikle insanlar kaygının fiziksel belirtilerini net olarak hissederler. Duydukları rahatsızlık karşısında da ‘kaygıdan tamamen kurtulmak, kaygısız bir hayat sürmek’ istediklerini belirtirler.

Peki, kaygıdan tamamen kurtulmak mümkün müdür? Ya da kaygıdan tamamen kurtulmak yararlı mıdır?

©Copyright Fotoğrafın tüm hakları saklıdır. İş yerinize harekete duyarlı güvenlik alarmı kurduğumuzu varsayalım. Aslında hırsızlara karşı önlem olarak kurduğunuz bu alarm harekete duyarlı olduğu için, içeriye bir kedi girdiği zaman da çalacaktır. Peki, iş yerinize kedi girdi ve yanlış alarm çaldı diye alarm sistemini tamamen devre dışı bırakmak uygun mudur?

Kaygının ve kaygı belirtilerinin de VÜCUDUMUZUN ALARM SİSTEMİNİN birer ürünü olduğunu düşünürsek, ‘kaygıdan TAMAMEN kurtulmak’ ne kadar uygun olacaktır?

Burada önemli olan, GERÇEK TEHLİKE ve/veya TEHDİT ALGISI ile YANLIŞ TEHLİKE ve TEHDİT ALGISI (yanlış alarm) ayrımını yapabilmektir. Bu ayrımı yapmak ise aşırı kaygı içeren düşünceleri yakalamak ve gerçekçi olmayan düşüncelerin değiştirilmesi ile mümkün olacaktır. Böylelikle yanlış alarmın çalmasını en aza indirgemek ve kaygıyı işlevsel/işe yarar hale getirmek mümkün olacaktır.

Uzman Psikolog Sinem Taşyaran

Haziran 2015, İstanbul

“Karşılaştığın tehlike düşündüğün kadar kötü olmayabilir.”
 

 

Kaygıdan TAMAMEN Kurtulmak” üzerine 110 yorum

 • Bende 8 aydir asiri kaygi duygusu olustu tranko buskas verdi doktor ama ilaci icmedigim zaman ayni kaygi gene tekrarladi bana yardimci olun lutfen

  • Kaygı bozukluklarında ilaç tedavisi yararlı olabiliyor. Fakat ilaç ile birlikte psikoterapi de görürseniz, ilacı bırakma evresini daha kolay atlatabilirsiniz. Bir uzmana giderek psikoterapi sürecini başlatmanızı öneririm.

 • Merhaba,
  Bende son 7-8 aydır otobüs, vapur, metroya bindiğimde panik ve korku oluşuyor. Terleme, çıldırma hissi, uyuşma, ateş ve baş dönmesi de görülen etkilerden. Sadece araçlara bindiğimde bu durum oluşuyor. Geceleri yolculuk yapmak ise neredeyse imkansız. Bu durum için bir uzmana başvurmak istedim. Öncelikle bana devlet hastanesinde anksiyete teşhisi kondu, ilaçlar beni sersemleştirdiği için kullanmayı 1 haftada kestim. Daha sonra psikoloğa gitmeye başladım fakat 10 seans boyunca hiçbir ilerleme göremediğim için başka uzman arayışına girdim. Psikoloğa gitmeden önce kendimi zorluyordum bir şekilde dışarı çıkıyordum, lakin kendisinin yönlendirmesi ile bir süre dışarı yalnız çıkmamaya başlayınca artık tamamen yolculuk yapamaz oldum. Emdr tekniği ile tedaviye devam ediyorduk lakin bir noktada psikoloğum tarafından bu uygulama da kesilince ben bir faydasını göremedim. Emdr veya hipnoz bu rahatsızlık için ne kadar çözüm merak ediyorum. Sosyal hayatım bitmiş vaziyette. Bilgi verirseniz sevinirim. Kolaylıklar dilerim.

  • Merhaba,
   Öncelikle geçirdiğiniz tedavi süreciniz ve olumsuz etkilerine sizin adınıza gerçekten çok üzüldüm.
   Söylediğiniz problemler tedavi edilebilir. Aktardığınız kadarıyla sizi daha kötü duruma getiren maalesef ki uygulanan yanlış yöntemler olmuş. Uzman seçerken çok dikkatli olmak gerekiyor. Örneğin; bir Psikolog danışanına ne yapması ya da yapmaması gerektiğini söyleyemez. Ya da uygulanan bir teknik, gerekçesi aktarılmaksızın birdenbire kesilemez.
   Hipnoz hakkında bir bilgim yok maalesef. Şahsen ben terapilerimde uygulamıyorum. Emdr, bazı bozukluklarda kullanılan bir yöntem. Sizin durumunuz için uygun olup olmadığı hakkında kesin bir yorum yaparak yanlış yönlendirmek istemem sizi. İlaç tedavisi yine bazı durumlarda psikoterapi ile birlikte uygulandığında faydalı olabiliyor. Sizin için psikoterapi seansları faydalı olacaktır. Fakat öncesinde gideceğiniz uzmanı detaylı olarak araştırmanızı öneririm.
   Uzman seçimi hakkında daha önce web siteme eklediğim yazıyı aynen aktarmak isterim;
   ! BAŞVURDUĞUNUZ UZMAN HAKKINDA ÖNCEDEN MUTLAKA BİR ARAŞTIRMA YAPIN.
   Uzmanın;
    Alandaki yetkinliğini,
    Uzmanlık alanlarını,
    Kullandığı tedavi yaklaşımını,
    Terapi eğitimlerini aldığı kurumların geçerliliğini,
    Alandaki deneyimlerini,
    Bilimsel anlamda alana kazandırdıklarını,
    Güncel gelişmeleri takip edip etmediğini,
    Tüm eğitim hayatı boyunca yaptığı işleri,
    Bilime dayalı çalışıp çalışmadığını mutlaka araştırın.
   ! Başvurduğunuz kişinin diplomalarını, sertifikalarını sorgulama ve görmek isteme hakkına sahip olduğunuzu unutmayın!

   Kolaylıklar diliyorum.

 • Merhabalar ben nişanlım için ne yapabilirim onu öğrenmek istiorum kendisi çok takıntılı o bile demiş şu şunu dedi diyip eski konulari hep gündeme getirior bazen bana da diyor sen burda bunu bana neden dedin acaba bunu mu demek istedin diye kafasında kuruyor bu süreci nasıl atlatabilirz ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Bu durum sizin olduğu kadar eşiniz için de sıkıntı veren bir durumsa, nişanlınızın bizzat bir uzmana görünmesi faydalı olabilir. Fakat bu durum ilişkinizde sıkıntılara neden oluyorsa, birlikte bir çift terapisine gitmenizi öneririm.
   İyi günler dilerim.

 • Benimde ban göre ciddi sıkıntıların var benim gok gurleyecekendisesiyle panik bi halde yasiyorum ağlamaklı kulaklarını saatlerce tikayip evde nereye sklansm diye panik halde koşuyor um. Terleme carpintim bi hayli oluyor ve 2 yaşında oğlum var o da kötü etkileniyor Ben naparsm o da yapıyo beraber sarılıp agliyoz bunu asmam mumkunmu bana yardımcı olurmusunuz

  • Merhaba,
   Bahsettiğiniz durumun kaynağını bulmak ve tepkilerinizin altında yatan düşünceleri ortaya çıkarmak faydalı olabilir. Bunun için de detaylı bir görüşme ile durum tespiti yapmak son derece önemli. Bir uzmandan yardım almanızı öneririm.

   • Merhaba. Ben sürekli olumsuz düşünüyorum kendimi buna kaptırıyorum sürekli ağlamak istiyorum ve nefessiz kalana kadar ağlıyorum lütfen bana yardım edin nefes alamıyorum.

    • Merhaba,
     En azından bir süreliğine psikoterapi görüşmelerine gitmeniz yararlı olacaktır. Bu sayede daha gerçekçi ve geniş açıdan düşünmeyi pratik edebilir ve hayatınıza yerleştirebilirsiniz.
     Sağlıklı günler diliyorum,

 • merhaba bende netten öğrendiğime göre bende de panik atak var . sürekli kalp im ağrıyordu bende doktora gittim bir kaç kez ölme hissi titreme hissi yani tüm panik atak belirtileri var . geceleri de birden uykumu almadan uyanıyorum gerçekten panik atak mi var bende bey kalp krizi geçireceğimi düşünüyorum sürekli nefes almada sürekli güçlük çekiyorum ve burnumdan nefes alamıyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Merhaba,
   Bahsettiğiniz belirtiler sizin de söylediğiniz gibi Panik Atak belirtilerine benziyor. Tam tanı koymak için daha detaylı araştırmak gerekir. Eğer gerçekten Panik Atak ise, tedavisi mümkün olan bir durum söz konusu. Fiziksel belirtilerinizin altında yatan düşüncelerinizin ortaya çıkarılması ve bunların üzerinden gidilmesi ile sorunlarınızla başa çıkabilirsiniz. Bir uzmandan yardım almanız fayda sağlayacaktır.

   • Bir hütbe esnasında heyecanım artı öyle artik ki sanki nefesim kesilecek gibi oldu ve durum hütbeden sora sürekli nefesim ha ha kesilecek gibi hale geliyor nedeni ne olabilir acaba?

    • Merhaba,
     Yaşadığınız ilk durumlardan sonra bunu bekler hale gelmeniz, ‘kaygının kaygısını yaşamak’ olarak ifade edilebilir. Sürekli tetikte olduğunuz ve benzer durum yeniden olursa diye endişelendiğiniz bir hal almış gibi görünüyor. Kaygınız ile çalışıldığında bu durum da daha az rahatsız edici bir hale gelebilir.
     Kolaylıklar diliyorum🌿

 • Öncelikle merhabalar benim korkum özelikle mevsim geçişlerinde başlıyor şu an yaşadığım kontrol kaybetmek bir yerden bir yere gidememe korkusu ben ilk hastalığı 2007 başladı citol kullandım yardımcı hap ile beraber bir yıl içtim ve bıraktım artık bu hastalık kurtulmak istiyorum bir de insanlardan korkma başladı ne yapacağım bilemiyorum

  • Merhaba,
   İlaçların korkularınızı gidermekte mutlaka bir faydası vardır. Fakat sadece ilaç kullanımı yetersiz kalabilir. Hangi zamanlarda korkularınızın arttığını gözlemlemişsiniz. Bu ve bunun gibi birçok detayın değerlendirildiği ve ele alındığı psikoterapi seansları mutlaka faydalı olacaktır.

 • Merabalar ben şuan çok kötü durumdayım intihar etmek üzereyim ailem için bu zamana kadar geldim ama dayanamıyorum ümit yollarimın hepsi şuan kapalı ve bunun tek nedeni sosyal fobik,ve vesvese hastalığı ve dahada kotüsü bunun tedavi edilebileceğine inanmamam içimde bir çığlık var ve şuan ağlayarak yazıyorum bu konuda yardımcı olabilirmisiniz

  • Merhaba,
   Bu gibi durumlarda size acilen cevap verebilecek hastaneleri aramanız içinde bulunduğunuz durumdan çıkmanızda daha etkili olacaktır. Sosyal fobi de, vesvese dediğiniz (takıntılardan söz ettiğinizi varsayıyorum) bozukluk da tedavi edilebilir bozukluklardır. Vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmanızı öneririm.

 • merhabalar bende de aşırı derece korku kaygı var özellikle kötü haber aldığımda kalbim durcakmış gibi oluyorum sol tarafımda uyuşukluk karıncanlanmalar oluyor

  • Merhaba,
   Söylediğinize göre kaygınız belirgin bir şekilde bedeninize etki ediyor. Kaygı içeren düşüncelerinizin tespiti ile bu düşüncelerle çalışmak faydalı olabilir. Bir uzmandan yardım almanız hayatınızı kolaylaştıracaktır.

 • peki hocam bu kaygılar tedavi edilmezse daha kötü sonuçlar doğururmu sizce cünkü kötü haberler alınca kalp krizi geçircem endişesi taşıyorum
  şimdiden çok teşekkür ediyorum

  • Uzun süre tedavi edilmezse kaygıların daha da artması söz konusu olabilir. Sürekli kaygıyla yaşamak yaşam kalitesini düşürür ve hayatınızda sorunlara neden olabilir. Bu nedenle tedavi edilmesi mutlaka sizin yararınıza olacaktır.

 • merhaba çocukken hatırladığım kadarıyla akşamları başlayan karın ağrılarım vardı . korkularım vardı ve neden olduğunu anlatamazdım .21 yaşıma geldim geçen sene üniversiteye gitmek için istanbuldan ayrıldım apartda 4 kişilik bir odada kaldım kafamda senaryolar üretip korkmalara başladım insanların bana zarar vereceğini düşünüp arkadaş ilişkilerimi bozup kaçıyor yeni arkadaşlık ilişkileri arıyordum ve sabahları karın ağrılarım başladı .ve istanbula geri döndüm çocukken karın ağrılarım olduğunu hatırladım . 1 yıla yakın terapiste gittim ama verimli şeyler anlatamadım . 22 yaşındayım en küçük bir olayda senaryolar üretip aşırı tepki verip cesaret edemiyorum . ne yapmam gerekiyor . içimdeki kaygının sebebi ne . nasıl aşarım . regresyon denen bir kavram buldum yarar sağlar mı .

  • Merhaba,
   Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımı, yaşadığınız fiziksel belirtileri (eğer ki medikal bir probleminiz yoksa) düşüncelerinizle açıklar. Başka bir deyişle, karın ağrılarınızın nedeninin, yaşadığınız sorunlara bakış açınızdan kaynaklandığını, sorunlarla başa çıkamayarak bunu fiziksel olarak yaşadığınızı söyler. Gittiğiniz terapistin uyguladığı terapi yaklaşımı, bunun dışında bir yaklaşım olabilir. Kaygılarınıza neden olan düşüncelerin tespiti ve değişiminin size faydalı olabileceğini düşünüyorum. Tekrar bir uzmana başvurmanızı, bu sefer uzman seçerken ‘Bilişsel Davranışçı Terapi’ yaklaşımı kullananmasına dikkat etmenizi öneririm.

    • Merhaba,
     Kaygı ya da ‘anksiyete’ dediğimizde akla çeşit çeşit durumlar ve düşünceler gelir. Bu yüzden ‘şunu yaparsan iyi gelir’ gibi net bir şey söylemek mümkün değil maalesef. Benzer kaygılar yaşasak bile bunu yenmenin yolu kişiden kişiye değişir. Detaylı bir değerlendirmenin ardından kaygıyı yenmek üzerine çalışılmaya başlanabilir. Bu nedenle kaygıların artmadan bir uzmana başvurman faydalı olabilir.

 • Nisanlanmak uzereyim, sevgililik asamasinda hicbirseyim yoktu isler ciddiye dogru gittikce bence asiri endise kaygi bozuklugu depresyon panik atak ve anksiyete gelisti sureklI gecmisteki erkek arkadasimin gelip isi bozacagini utanacagimi nisanimin atilacagini hep en kotu seneryoyu dusunuyorum gunluk hayatimda hic gucum yok etrafindakiler her ne kadar hayir oyle birsey olmaz deseler de beni ikna edemiyorlar birseyin kaygisi bitse baska birsey basliyor surekli gelecekte olacak olumsuzluklari bekliyorum ve o gune adim adim yaklasiyorum yaklasiyorumne kadar mantik siz oldugunu dusunsem de yeni den zihnimde canlaniyor vicdan azabi yasiyorum hicbirsey den zevk almiyorum normal depresyon ve uyku ilaci kullaniyorum

  • Merhaba,
   Eğer tedavi edilmezse ve yaşam olayları kaygınızı bir şekilde ortadan kaldırmazsa, kaygı şekil değiştirerek hayatınızı zorlaştırmaya devam eder. Kaygının içeriği değil, kaygının tüm özelliklerini bilmek ve ona göre müdahalede bulunmak önemli. Sadece ilaç kullanımıyla kısıtlı kalmamanızı, ek olarak mutlaka bir uzmandan psikoterapi desteği almanızı öneririm.
   Kolaylıklar.

 • Merhaba Sinem Hanım sürekli kendimin ya da sevdiklerimin hasta olacağını düşünüp korkuyorum çocuğum var yüzüne bakıp bakıp ağlıyorum bazen ya kanser olursam diye ne önerirsiniz bana bu hastalık korkusu nereden geliyo olabilir ?

  • Merhaba,
   Korkularınızın bir çok nedeni olabilir.
   Çoğu zaman korkularla yanlış baş etme şekli, korkuları daha da büyük hale getirebiliyor. Korkunuz geldiğinde bu korkuların, kaygıların seviyesini azaltmak için neleri yaptığınızı ya da yapmadığınızı gözlemlemeye çalışın. Sağlıksız olanların yerine daha sağlıklı baş etme şekillerini koyduğunuzda korkularınız da azalmaya başlayacaktır.
   Bunu bir uzman desteğiyle birlikte yapmanız çok daha hızlı fayda görmenize neden olacaktır.
   Kolaylıklar

 • Sinem hanım merhaba ben 15.02.2019 tarihinden itibaren anksiyete kabusu altindayim psikolog ve psikiyatriye gittim fakat ne ilaçlar ne konuşmalar fayda etmedi hayatım kabusa döndü hiç bir sosyal aktiviteden tad almıyorum çok mutsuzum bu durum eşim ve 2 yaşındaki kızımla arama set örüyor eşim bana destek olmak isterken surekli ona da istemsiz olarak ters davraniyorum lütfen bana yardımcı olun gerekirse sizinle bir görüşeyim çok rica ediyorum.

  • Merhaba,
   Gerek ilaç kullanımından gerekse psikoterapiden fayda görmeniz için süreklilik oldukça önemli. İlaçların etkisini görmeniz için aksatmamanız, benzer şekilde psikoterapiden fayda görmeniz için de düzenli olarak seanslarınıza gitmeniz ve seansları hayatınıza aktarmak için günlük hayatınızda da çalışmalar yapmanız oldukça önemli.
   Bahsettiğiniz gibi uzun sürdüğünde kaygı bir kabusa dönüşebilir, haklısınız. Fakat çoğu zaman kaygı bozuklukları, tedavi edilebilir ya da baş edilebilir bozukluklardır. Bu nedenle yardım almaktan ve umut etmekten vazgeçmeyin.
   Dilerseniz iletişim bölümündeki numaralardan bize ulaşabilirsiniz.
   Kolaylıklar,

 • Merhabalar. Bir senedir araba, otobüs vs tarzı araçlara binmekten korkuyorum. Kaza yapacakmisiz gibi. Eşim, ailemden biri evden ciktiginda araba yolculuğu yapacaklarsa korkup endişe ediyorum. Ve bir ay önce olan depremden sonra korkum ve endişem arttı. Evde durmak istemiyorum. Sanki bir dakika sonra deprem olacakmış gibi. Olmasa da evimiz yıkılacak mis gibi düşünüyorum ve nefes alamıyorum. Bir ay oldu doğum yapalı, doktor bana lohusalıktan olduğunu söyledi ama ben hamile kalmadan önce başladı bu durum. İlaç vs verilmedi. Ne yapabilirim. Gerçekten bu gidişle kaplten gideceğim.tesekkurler

  • Merhaba,
   Yaşanan İstanbul depremi ve sonrasında haberlere sıklıkla konu olan Büyük İstanbul Depremi haberleri maalesef ki çoğumuzun kaygılarını artırmış durumda. Bu anlamda kaygının belirli bir düzeyi, gerek önlem almak, gerekse dikkatli olmak adına sağlıklı aslında. Fakat günlük hayatınızı bu kadar etkiliyorsa yardım almanız gerekir.
   Hamilelik süreci bazı duyguları tetikleyebilir, evet. Doktorunuz ilaç kullanımına gerek duymamış da olabilir. Fakat eğer bu durumunuzun hamilelik öncesine dayandığını düşünüyorsanız, sizin hayatınızı bu kadar olumsuz etkileyen hale geldiyse, alanında uzman bir Psikologla görüşme yapmayı ertelememenizi öneririm. Psikoterapi seansları sayesinde kaygılarınızla baş etmeyi öğrenebilirsiniz.
   Kolaylıklar diliyorum.

 • Yaşadığım olayı şöyle izah etmek istiyorum ilk başlarda mesela merdiven çıkarken hiç birşey yok ama birden kendimi dinlemeye başlayıp eyvah nefes darlığı yaşayacakmıyım diye bu şekilde kaygı endişe yaşarken birden nefes alamıyorum ve kısır döngü yaşıyorum bunun sebebi panik atak kaygı bozukluğu mu anksiyetemi Yani bu hep eyvah lar dediğimde gerçekleşen yaşadığım durum ve bu olduğu günden beri fiziki aktivite yapmaktan korkuyorum sporcu olmama rağmen sizce nedir

  • Merhaba,
   Bahsettiğiniz sıkıntı aslında oldukça yaygın rastlanılan bir durum. Fiziksel belirtilerinize odaklanmanız ve düşünceleriniz arasındaki bağı gördükçe duygularınızı (kaygılarınızı) ve davranışlarınızı da daha iyi anlamlandırabilirsiniz.
   Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımı daha kısa sürede etkisini göstermesi açsından önerebileceğim bir terapi yaklaşımı olabilir bu aşamada. Bir uzmana gitmeniz faydalı olacaktır.
   Kolaylıklar diliyorum.

  • Merhaba,
   Pandemi sürecinde kapalı olan ofisimiz 15 Haziran itibariyle yeniden açılmıştır.
   Bilgi ve randevu için iletişim bölümünde yer alan telefon numaralarından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 • Merhabalar Sinem Hanım.. bir ay önce bir iki gece uyuyamadım ve o günden sonra yatağa yatar yatmaz “yine uyuyamayacağım” endişesi başlıdı ve uyuyamama durumu ortaya çıktı.. Bununla nasıl baş edebilirim? Nasıl eski uyku düzenime geçebilirim?

  • Merhaba,
   “Yine uyuyamayacağım” düşüncesinin kendisiyle çalışmak, endişe düzeyiniz üzerinde de olumlu bir etki yaratacaktır. Uyuyamama durumu bu düşüncenizin bir sonucu olarak ortaya çıktığı için, öncelikle bunun nedenini ortadan kaldırmak gerekir genellikle.
   Düşüncelerinizle çalışma teknikleri fayda görmenizi sağlayabilir.
   Kolaylıklar diliyorum,

 • Benim 4 ay önce çocuklarım hastalandı ve o zaman corona vardı bende birşey olucak diye korkuyordum geceleri hiç uyumadım çok korktum stres yaptım ve şuan çok hastayım bütün vucudum ağrıyor doktora gidiyorum tahlilerde birşey çıkmıyor sanki bütün vucuduma zehirli bir arı girmiş sokuyor ne yapmam gerekiyor bende bilmiyorum lütfen bana yardımcı olurmusunuz

  • Merhaba,
   Bir durumun ardından böyle sıkıntılar yaşamaya başlamış olmanız, yazıda da aktardığım gibi kaygılarınızla ve kaygı içerikli düşüncelerinizle bağlantılı olabilir. Düşünceleriniz, duygularınız, bedeniniz ve davranışlarınız arasındaki ilişkiyi fark ederek bedeninizdeki sıkıntılara yüklediğiniz anlamları bulmak önemli. Bilişsel Davranışçı Terapi ya da EMDR Terapisi uygulayan bir uzmandan yardım almanız faydalı olabilir.
   Kolayıklar diliyorum,

 • Hocam merhaba nerden başlasam bilmiyorum ama piskiyatriye gittim kaygı bozukluğu dedi şuan iki göğüs aramda birşey sıkışmış gibi canımı çok sıkıyor ve ağrı yapıyor mide bulantısida cabasi ‘ne yapabilirim ilaç kullanmak istemiyorum evde çözümü yok mu aceba teşekkürler

  • Merhaba,
   Terapi uygulayan bir psikiyatrist ya da bir terapist (klinik psikolog) ile sürece başlayarak mümkün olduğunda ilerleme sağlamaya çalışabilirsiniz. Terapistiniz yine de sizi ilaç kullanmanız için bir psikiyatra yönlendirebilir elbette fakat uzman bir psikologla sürece başlayıp ilaçsız gelişiminize de bakabilirsiniz elbette. ‘Evde çözüm’den ziyade bir uzman psikologla terapi sürece başlamanız çok daha faydalı olacaktır.
   Kolaylıklar diliyorum,

 • merhabalar birşey danışmak istiyorum 4 yıldır kulak kristallerim oynadığı için vertigo geçiriyorum. vertigo tedavime yönelik verilen ilaçdan çok memnundum arada manevra tedavisi için dr a gidiyordum hayatımda herşey yolundaydı fakat 1 hafta önce kulak kristallerinin kesin çözümü var diyen bir KBB uzman dr gittiğimde bana hiç vertigo geçirmediğimi yıllardır anksiye yaşadığımı söyledi ve bir antidepresn verdi ancak kullanmadım. fakat o andan sonra beynime olumsuz şekilde kazındığı için şuan acaba piskolojik mi dönuyorum baskısı altında hisserek olan mutluluğumu bozdum ve kaygılanmaya başladım. sizce nasıl bir yol denemeliyim. kendi dr la tekrar iletişime geçtiğimde benim kulak kristallerimin oynadığını tekrar gerçekten vertigo hastası olduğumu söyledi ancak şuan hissediğim dönme bulgusu piskolojik mi gerçekmi bilemiyorum. şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,
   Alanında çok uzmanlaşmış kişiler bile farklı tedavi şekilleri uygulayabiliyorlar. Bu nedenle görüş farklılıkları ortaya çıkabiliyor. Vertigonuzun kaygısında ziyade ‘acaba bu psikolojik mi’ kaygısıyla çalışarak işe başlamak ve genel anlamda ‘kaygı’ ile çalışmak başlangıçta faydalı olabilir. Kaygıyı tanıdığınızda ve kaygıyla nasıl baş edebileceğinizi öğrendiğinizde, bunu bir çok farklı kaygınız için de uygulayacak hale geleceksinizdir.
   Kolaylıklar diliyorum,

 • Sinem hanım meraba nolur bana yardımcı olun.nişanlım askerdr bende 1 audır kottku kaygı yaşıyorum..nişanlım askerdr 5 aydır bana askerdrn gelcem az kaldı diyo ben ağlıyorum içime huzursuzluk doğuyo.sanki gelmesini istemiyorum
  Onun yüzünü hayal ediyorum nefes alış verişim değişiyo korkuyorum.sürekli aklıma kötü düşünceler gelio ben bunu istemiyorum gelmesin gbi naısl başa çıkarım kurtulurmuyum bu düşünceşerden 1 ay kaldı gelmesine
  Ve ben onu çok seviyorum bu düşünceşer akşıma geldiği için 1 aydır çok kötüyüm sürekli ağlıyorum.selecra kullanıyorum 10 gündür hiç etkisini göremiyorum

  • Merhaba,
   Kaygı, korku ya da huzursuzluk duyguları doğal olmakla birlikte, bu duyguları hissettiğinizde ne yaptığınız oldukça önemli. Düşünceleriniz aklınıza geldiğinde ‘düşünmemeye çalışmak’, maalesef ki o düşünceyi daha fazla önemsemenize neden olacaktır.
   Bu gibi durumlarda terapi desteği almadan sadece ilaç kullanımı yeterli olmayacaktır. Terapi desteğinden fayda görebilirsiniz.
   Kolaylıklar diliyorum,

 • Mrb bnm kaygilarim gun gectikce cogaliyor cocuklarim cok hasta olarak buyudu ve onlara hep bisey olacakmis gibi dusunmekten kendimi alamiyorum ve bu benim gunluk yasam tarzimi cok olumsuz etkilio hic bisey yapmak istemiorum lutfen bana bi yol gosterin..

  • Merhaba,
   Kaygılarımızı rahatlattığımızı düşündükçe maalesef daha da yükselmesine neden olabiliyoruz. Kaygılanmaya başladığınız o anda ne yaptığınız ve ne düşündüğünüz çok önemli.
   Söylediğiniz gibi kaygı düzeyiniz günlük işlerinizi yapmanızı engellemeye başlamışsa, yardı almadan tek başınıza ilerlemeniz kaygınızın uzun vadede daha da artmasına neden olabilir. Terapi desteği almaktan çekinmeyin lütfen.
   Kolaylıklar diliyorum,

 • Hocam merhabalar bende anksiyete panik bozukluk derealizasyon durumları falan var benim sorum şu olacaktı hocam tedavi olmazsak sonunda şizofren deli veya daha garip şeylere yakalanırmıyız cidden?

  • Merhaba,
   “Ya aklımı kaçırırsam”, “ya delirirsem”, “şizofreni mi oluyorum acaba” gibi düşünceler kaygının ürünü olabilir. Dolayısıyla kaygınızla çalıştığınızda, bu düşüncelerinizle baş etmeyi de öğrenmiş olursunuz. Derealizasyon yaşama sıklığınız arttığında gündelik hayatınızı oldukça olumsuz yönde etkileyecektir. Destek alarak bunun önüne geçmeniz ve baş etmeniz mümkün.
   Kolaylıklar diliyorum,

 • Merhaba saat 03:44 aslen urfaliyim fakat şuan ankarada ikamet ediyorum elazığ depreminde urfadaydim ve ilk kez bi deprem gördüm o kadar çok korktum ki şuan bazen uyurken deprem oluyor korkusuyla uyanıyorum bisey yok o esnada içim titriyo resmen çok net hissediyorum. Sanki ölecek gibi sıcak soğuk basiyo dizlerimi hissetmiyorum kanım çekiliyo gibi oluyo korkuyorum korkudan uyuyamaz hale geldim panik atak belirtisimi bu ?

  • Merhaba,
   Ortada deprem, trafik kazası ve bunun gibi tetikleyici olduğu zaman yazmış olduğunuz belirtileri travma sonrası stres bozukluğu belirtilerine benzetmek mümkün. Travma tedavisinde Bilişsel Davranışçı Terapi ve EMDR (Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) terapisi oldukça etkili ve olumlu sonuçlar veriyor.
   Bunu yaşamaya devam etmektense terapi desteği alarak sıkıntınızdan büyük oranda kurtulabilirsiniz.
   Kolaylıklar diliyorum,

 • Hocam merhaba Vücudumda özelikle göğüs kısmımda heyecan ve tedirginlik oluyor çalıştığım yer biraz yoğun ve stresli hata yapmamamızı istiyorlar o yüzden çok takıntı yaptım ondan sonra başladı durup dururken tv izlerken heyecanlı korkumu telaşmı desem garip bir his oluyor artık çok sıkıldım bundan kurtulmak istiyorum nasıl bir tedavi izleyebilirim ilaçlı ilaçsız yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Merhaba,
   Yoğun ve stresli dönemlerde kaygılarımızın bedensel belirtilere dönüşme ihtimali oldukça yüksektir. Bedenimizin; önce düşüncelerimiz, ardından duygularımız ve davranışlarımız ile bağlantılı olduğunu unutmamak gerekir. Sizde stres yaratan durumlara DEĞİL, bu durumlara yüklediğiniz anlamları keşfedebilir ve bu düşüncelerinizi değiştirmeye çalışabilirsiniz.
   Sıkıntılarınızın arttığını fark ettiğinizde bir uzmandan destek almayı deneyebilirsiniz.
   Kolaylıklar diliyorum,

 • öncelikle merhabalar hocam ben 2017 de preeklemsi nedeniyle erken doğum yaptım 15 yaşından beri ara ara panik atak tedavisi gördüm tam bitiyor derken her zayıf anımda yeniden çıktı doğumdan sonra yeniden çıktı tansiyon takıntısı şeklinde doğumdan sonra eve geldim bir elim nabzımda bir elim kalbimde surekli kendimi dinledim doktor dediğinde biri korkudan elim ayağım titriyordu o zamanlar sutumu bile veremedim ilaçla tedavi oldum dun hamile olduğumu öğrendim ve aynı korkular aklımda aynı şeyleri yaşayacağım diye ödum kopuyor ne yapmam lazım çok bunalımdayım…

  • Merhaba,
   İlaç tedavileri faydalı olmakla birlikte, tekrarı önlemek için psikoterapi (psikolog eşliğinde, düzenli görüşmeler yapmak) desteği almanız oldukça önemli.
   Hamilelik sürecinizde kullanabileceğiniz ilaçlar da var fakat yine de bir uzmandan psikoterapi desteği alarak kaygılarınızla ve panik ataklarınızla nasıl baş edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.
   Lütfen uzman bir psikologdan destek talep edin.
   Kolaylıklar diliyorum,

  • Merhaba,
   Kaygı bozukluklarının tedavisi mümkündür. Kaygının kendisi ile başa çıkmayı öğrenebilir ve kaygıyı bir bozukluk olmaktan çıkarıp sağlıklı bir duygu olarak deneyimlemeyi öğrenebilirsiniz.
   İyi günler dilerim

 • merhabalar bundan 3 ay önce midde bulantısı ve baş dönmesi sikayetleriyle sürekli hastanelere gittim tahlilerimde birşey cıkmadı o zamanlar ellerimde burnumda agzımda falan karıncalanma ve uyuşmalar oldu birazda ellerimin üstünde uyuşmalar oldu ben cok korktum o zamnda ölüm korkusu vardı bende üzerinden 3 ay gecmesine ragmen haylen ölüm korkum devam ediyor gözümü actıgım an düşüncelerim başlıyor gece uyuyana kadar devam ediyor cevremdekilere yabancılaştım biz varız niye varız bunlar nasıl konuşuyor nasıl ölümü düşünmeden yaşıyorlar demeye başladım sürekli aglıyorum hayattan zevk almamaya başladım hicbirşey yapmak istmyrm eski hayatımı cok özledim ne yapmam gerekiyor bu piskolojik mi panik atak olabilir diyor cevrem ama hic carpıntm yok kalbim hızlı atmıyor hergün ölümümü düşünüp aglıyorum siz öyle miydiniz her an ölümü düşünüyor muydunuz hic hasta olmadgnz zamnlarsa bile

  • Merhaba,
   Bir çok doktora gittiğinizi ve medikal bir rahatsızlığınızın bulunmadığını söylüyorsunuz. Bu durumda aslında bir kaygı problemi yaşadığınızı söyleyebiliriz. Kaygı baş edilemez düzeye geldiğindeyse depresif belirtileri (isteksizlik, umutsuzluk vb.) yaşamanız da oldukça doğal. Yardım almamanız durumu sizin için daha zor hale getirebilir. Mutlaka bir uzman Psikologa danışmanızı tavsiye ederim. Kaygılarınızla başa çıkmaya başladığınızda ölüm düşünceleriniz sizi daha az rahatsız eder hale gelebilir.
   Kolaylıklar,

 • sinem hanım merhaba geçmişte olan ilişkilerim şuan karşıma çıkacak diye panikliyorum içime sıkıntı doluyor sonrada kötü bi gün geçiriyorum çok sık olmaya başladı kurtulmak için ölümü düşünmeye başladım lütfen yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerekiyor

  • Merhaba,
   Bahsettiğiniz cümle “ya … olursa” kalıbına uygun oldukça yaygın bir kaygı cümlesi gibi görünüyor. Bunun bir kaygı olduğunu bilerek içinde bulunduğunuz duruma yaklaşmak faydalı olabilir. Fakat bu elbette ki yeterli olmayacaktır. Kaygı, baş edilebilir bir problemdir. Eğer biz uzmandan yardım alırsanız baş edilebilir düzeye getirebilirsiniz kaygılarınızı.
   Kolaylıklar,

 • merhaba ciddi sıkıntılarım var her gün her an ölme hissi, beynim yok gibi hissediyorum, sanki bişey yaparken bilmeden yapıyorum, bir yerim ağrısa altından 40 tane tilki çıkarıyorum bu sefer daha da kötü oluyorum bu da ister istemez derslerimi etkiliyor lütfen yardım edin böyle yaşamak gerçekten çok zor.

  • Merhaba,
   Size kesinlikle katılıyorum, bu şekilde yaşamak hiç kolay değil. Kolaylaştırıcı yollar var aslında, fakat bunun için öncelikle kaygıyı ve kaygının size söylediklerini yakından tanımanız gerekiyor. Bunu tek başınıza yapmak işleri daha zor hale getirebilir. Lütfen bir uzmandan destek alın.
   Kolaylıklar

 • Hocam iyi gunler ben lise 3teyim derslerimle alakali cok yogun bir sekilde kaygi duyuyorum tam kendimi iyi hissediyorum sabah uyandigimda yine karnima bir agirlik cokuyo derslerden uzaklastigimda kendimi iyi hissedebiliyorum fakat bu sıkıntidan bir turlu kurtulamadim ne yapmaliyim

  • Merhabalar,
   Eğer sadece derslerinize çalışırken kaygı yaşıyorsanız, derslerin sizin için ne anlam ifade ettiğini düşünmeniz faydalı olabilir. Eğer bu anlamda kaygı içerikli bir düşünce belirleyebilirseniz, bunu değiştirmek kaygınızı baş edilebilir düzeye getirmenize yardımcı olabilir.
   Kendi başınıza bunu yapmakta zorlandığınızda bir uzmandan destek alabilirsiniz.
   Kolaylıklar,

 • Hocam merhabalar eşim devlet memuru yolları kontrol ediyor ve sorumluluğu ağır. Tayin istedik kış zor gecen bir yerde oldugumuz için sıcak bir iklimdeyiz suan. Yazın bir sıkıntısı yoktu ama kış ayları gelince yol durumundan dolayı ya kötü şeyler olursa ya burda da yapamazsam başaramazsam rezil olursam karlı yollar var diye endişe ediyor. Geceleri ve sabahları çarpıntısı oluyor ağlıyor ve nefes almakta güçlük çekiyor. Daha önce de aynı şey olmuştu bir psikiyatristten yardım almıştık ilaçlar kullandı ama çok zor bir süreçti ve şuan tekrarladı. Elimden bir şey gelmediği için çok üzülüyorum lütfen bana yardım edin.

  • Merhabalar,
   Duygu-durumu değişiklikleri mevsimsel olabiliyor. Yazın da bir çok tehlikeli durum olabilecekken eşinizin bir kaç kış üst üste bu kaygıları yaşaması, mevsim geçişlerinden tetiklenebilecek kaygıyı düşündürdü bana.
   İlaç desteği faydalı elbette. Fakat ilaçla birlikte psikoterapi desteği de alırsanız, yeniden aynı kaygıların tekrarlama olasılığını düşürebilirsiniz. Sadece ilaç tedavisi yetersiz kalıyor olabilir.
   Kolaylıklar diliyorum,

 • Merhaba hocam ben 1 yıl pisikolojik sorunlardan dolayı tedavi gördüm secita 15 ml gr kullandım ilacı bıraktım ama tekrar aynı rahatsızlığım devam etti ilaç kullanırken bi nebzede ıyiydim ne yersem yiyim midem gaz yapiyo ve bu gazi çıkarınca rahatlıyorum gazi çıkaramadığım zaman kalp atışım hizlaniyo nefes darlığım oluyo göğsümde ağrı oluyo sanki kalp kirizi geçiricem korkusu yaşıyorum ve elim ayağım tutmaz oluyo ölücem zannediyorum vereceğiniz cevap için şimdiden çok teşekkür ederim

  • Merhaba,
   İlaç faydalı geldiyse eğer yeniden ilaç kullanmayı deneyebilirsiniz. Eğer ilacı bıraktığınız zaman yeniden aynı şikayetleri yaşamak istemiyorsanız, bu şikayetlerinizin kaynağını öğrenmeniz ve uygulamalar yapmanız gerekir. Bu nedenle sadece ilaç ile o dönem için oldukça fayda görebilecekken, kalıcı çözüm için ilaç ile birlikte eş zamanlı olarak psikoterapi almanız oldukça önemli. Uzman bir psikolog ile düzenli psikoterapi alırsanız yeniden kaygılarınızı (bu sefer kalıcı olarak) baş edilebilir hale getirmek mümkün.
   Kolaylıklar,

 • Merhaba hocam ben 1 yıl pisikolojik sorunlardan dolayı tedavi gördüm secita 15 ml gr kullandım ilacı bıraktım ama tekrar aynı rahatsızlığım devam etti ilaç kullanırken bi nebzede ıyiydim ne yersem yiyim midem gaz yapiyo ve bu gazi çıkarınca rahatlıyorum gazi çıkaramadığım zaman kalp atışım hizlaniyo nefes darlığım oluyo göğsümde ağrı oluyo sanki kalp kirizi geçiricem korkusu yaşıyorum ve elim ayağım tutmaz oluyo ölücem zannediyorum vereceğiniz cevap için şimdiden çok teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Düşünceler ve duygular doğrudan bedensel belirtilerimizde etkileşim içindedir. Bedensel sıkıntılarınızın altında yatan düşünceleri çalışmadan sadece ilaç tedavisi, ilacı bıraktığınız zaman şikayetlerinizin tekrar etmesine neden olabilir.
   Kaygılı düşüncelerinizle (örneğin, ‘öleceğimi zannediyorum’) çalışmanız için uzman bir klinik psikologtan düzenli terapi almanız faydalı olabilir.
   Kolaylıklar diliyorum🌿

 • Sinem Hanım merhaba. 16 yaşındayım. 24 Ağustos 2020 tarihinde 4-5 yıldır süregelen takıntılarım ve korkularım için gittiğim psikiyatrist Anksiyete ve OKB teşhisleri koydu. Prozac 20mg Likit’in küçük ölçeğini içtim. Ve onun da yarısını içerek ilaç tedavisi sonlandı. Bununla birlikte 6 seans psikoterapi uygulandı. İlacı bırakana kadar her şey süperdi. İlacı azaltarak 1 ayda bırakmama rağmen şimdi sanki korkular hafiften yine başlıyor. Durum normal midir? Ne yapmalıyım? Teşekkürler.

  • Merhaba,
   Genellikle 4-5 yıl süren takıntılar ve korkular için 6 seans yeterli gelmeyebilir. İlacı ve terapiyi eş zamanlı aldığınız için faydasını hızlıca görmüş olabilirsiniz. Ben genellikle ilaç azaltma sürecinde ve ilacı bıraktıktan bir müddet sonrasında da destekleyici psikoterapi seanslarını sürdürmeyi tercih ediyorum. Böylelikle yeniden korkuların arttıını fark ettiğimiz anda müdahale etme fırsatımız doğuyor.
   Bir de; dönemsel olarak korku ve kaygılarda artışlar olabilir, bu normaldir. Önemli olan artışı gözlemleyebilmeniz ve bu korkularınızın şiddetini kontrol altına alabilmenizdir.
   Kolaylıklar diliyorum 🌿

 • Merhabalar bı hafta önce annemi kaybettim şuan yoğun atak yaşıyorum endişe korku ölecem gibi vücudum aşiri tepki veriyor midemde kelebekler uçuyo ve ayakta durmakta güçlük çekiyorum üç gecedir acildeyim not 5 sene önce anksiyete bozukluğu tedavisi görmüştüm

  • Merhaba,
   Sevdiklerimizin kaybı ya da yaşadığımız derin travmayik olaylar geçmiş kaygılarımızı tetikleyebilir. Özellikle yakın zamanda bu kaybı yaşadığınız için bir süre yas sürecinizi ağır geçirmeniz olağan bir süreçtir. Bu belirtilerinizin şiddetinin zamanla azalmasını bekleriz. Eğer bu durumunuz zamanla azalmaz ya da artan bir şiddette devam ederse mutlaka bir uzman desteği almanızı öneririm.
   Sabır diliyorum 🌿

 • Merhaba, öncelikle ben yaklaşık 1,5 yıldır kendimi gergin ve korku dolu hissediyorum. Bu pek baskın değildi fakat son bir kaç ay içerisinde panik atak gibi bana yansımaya başladı. Mesela gece yeni yatmışken birden terleme ve kalp atış hızım hızlanıyor birden doğruluyorum kalktıgımda dik duramıyorum oturmak veya sakince uzanmak istiyorum sadece 1 kez aileme yansıttım çoğunlukla her gece ateş basması ve kalp ritminin değişmesini yaşıyorum yanı sıra bazı yönlerden anksiyetemin olduğu düşüncesindeyim ama düşündüklerimi aileme söyleyemiyorum hep karşılığında bir bahane buluyorlar fazla sinirli ve agresif oluyorum fazla ağlıyorum sadece ağlarken bile paniğe kapılıp nefesim kesiliyor sanıyorum ama o sırada fark etmeden ben nefes almıyormuşum bilerek olan birşey değil ve bunları kimseyle paylaşamamak çok rahatsız ediyor beni bu konuda ne yapmalıyım ailem bilmediği için tam olarak doktora da gidemiyorum 15 yaşındayım

  • Merhaba,
   Genellikle duygu ve düşüncelerimizi açıkça dile getiremediğimiz durumlarda sinirli ve agresif tutumlar sergileriz. Sadece korkularınızla ilgili değil, OLUMLU duygularınızı ve düşüncelerinizi de sıklıkla ve daha açık bir şekilde ifade etmeniz halinde gerginliğinizin zamanla azalması mümkün.
   Özellikle bu yaşlarda (13-18 yaş) ebeveynlerimizin bizi anlaması gibi bir beklentiye gireriz ve bu beklenti karşılanmadığında problemler ortaya çıkar. Anlatmadığımız zaman anlaşılmak zordur. Doğru bir şekilde kendimizi anlattığımız ve yine doğru ifade şekillerini kullanarak desteğe ihtiyacımız olduğunu anlattığınız zaman sizi anlayacaklardır (en azından anlamaya çalışcaklarını umuyorum:))
   Kendinizi anlatmaktan vazgeçmeyin.
   Kolaylıklar diliyorum🌿

 • Merhaba beni küçükken araç tutardı ve sonradan bende korku haline geldi.yarın bir yere yolculuk yapacağımı bilsem geceden mide bulantım ve kusmalarım başlar ve o yolculuğa çıkmasam bile saatlerce kusmam devam eder.psikolojk bir sorun olduğunu düşünüyorum ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz lütfen

  • Merhaba,
   Düşüncelerimiz ve duygularımız bedensel belirtilerimizle doğrudan etkileşim içindedir. Dolayısıyla dediğiniz gibi mide bulantılarınız ve kusmalarınız psikolojik olabilir. Düzenli terapi seansları ile altta yatan düşüncelerinizi çalışabilir ve hu durumla başa çıkabilirsiniz. Kusmalarınızın çok arttığı dönemlerdeyse terapiye ek olarak ilaç kullanmanız da bedensel belirtilerinizin şiddetini azaltmakta faydalı olabilir.
   Kolaylıklar diliyorum 🌿

 • 1 buçuk senedir anksiyete ile bas etmeye çalışıyorum panik atak ile bas edemiyorum artik psikolog psikiyatri emdr tedavileri denedim suan ilaçta kullanıyorum ama artik tamamen tükenmiş hissediyorum son olarak tms diye bir tedavi buldum ama Iyi gelir mi emin degilim bu tedaviyle ilgili bilgi verirmisiniz ne şekilde uygulanmalı gittiğim klinikte ne gibi uygulanması dogru testler yapılıp olmasi gerektigini okudum ama klinik bunun yapılmadığını söyledi dönüş yaparmisiniz lutfen tesekkür ederim

  • Merhaba,
   TMS tedavisine dair detaylı bilgiye sahip değilim maalesef, benim kullandığım bir yöntem de değil. Panik atak tedavisinde Bilişsel Davranışçı Terapi’nin etkililiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Destek aldığınız uzmanın yetkinliğini ve yeterliğini araştırarak özellikle bu alanda deneyim sahibi bir uzmandan yeniden destek almayı deneyebilirsiniz.
   İlaç tedavisi ile birlikte yürüteceğiniz psikoterapi seaslarının faydalı olacağını düşünüyorum. Buradaki belirleyici nokta, terapistinizin deneyimi ve sizin terapi sürecine olan inancınız olacaktır.
   Kolaylıklar diliyorum 🌿

 • Benim sözlüm(erkek 20 yaşında) evinden ayrılıp baska bir şehre üniversite , gezi, ziyaret herhangi bir şey için evinden dışarı çıkacağı zaman ailesini yanliz birakmaktan korkuyor kaygilaniyor ya başlarına bir şey gelirse ,ya ben yokken onlara bişey olursa ya bana ihtiyaçları olursa diye türlü türlü şeyler düşünüyo, bu da onu yiyip bitiriyo. İstemsizce düşüncelere dalıp gidiyo beni kendinden uzaklaştırıyo , içi daralıyo , hastalanıyo günlerce , bunalıma falan giriyo. Onun bu durumundan kurtulmasını çok istiyorum bana neler önerebilirsiniz 🙂

  • Merhaba,
   Kaygılı bireylerin yakınlarının en çok düştüğü yanılgı, onları rahatlatmaktır. Başka bir deyişle; partnerinizi rahatlatmak adına söylediğiniz sözler (‘bir şey olmaz’, ‘başlarına bir şey gelmez’ vb.) kısa süreli olarak onu rahatlatsa da, uzun vadede kaygısını kronik (sürekli) hale getiren olumsuz bir etken haline dönüşmüş olabilir.
   Bı, sık rastlanılan bir durumdur ve hu durumun değiştirilmesi gerekir.
   Partnerinizin terapi almaya gönüllü olması ve sizin de süreç içinde belki birkaç kere dahil olacağınız bir terapi süreci faydalı olabilir.
   Kolaylıklar diliyorum 🌿

 • Ben Aysu 15 yaşındayım ve neredeyse 1 yıldır kendimi gergin hissediyorum belki 1 yıldan az olmuş olabilir şöyle diyeyim lgs döneminden beridir olabilir. Ve son 2 veya 3 aydır kendimi hiç iyi hissetmiyorum. Sadece uyumak hiç birşey yapmamak öylece oturmak istiyorum yanı sıra, kalp ritimlerin değişip duruyor bazen sıkışık durumlarda titresemde üşüsemde terliyorum el ve bacaklarımda boş bir titreme var daha çok sol bacağım normal dururken bile oluyor. Biraz araştırınca depresyon ve yaygın anksiyete bozukluğunu buldum ve aylardır içimde tutarak yaşıyorum bazı şeyleri aileme pek anlatamadım çünkü bir gece tam yatarken panik atak gibi birşey geçirdim böyle duvarlar üzerime geldi yine terledim titremeye ve istemsizce ağlamaya başladım bunu annemle paylaştım ama istediğim gibi olmadı. Habire ağlıyorum ve huzursuzum. Ne yapmalıyım?

  • Merhaba,
   Özellikle sınav gibi stres kaynakları maalesef ki bir tetikleyici olabiliyor.
   Düşüncelerinizi, duygularınızı ve içinde bulunduğunuz durumu tüm açıklığıyla yeniden ailenizle paylaşmanız, anlaşılmanız için sadece ilk adımları oluşturuyor. Anlaşılmak için kendimizi doğru şekilde anlatmaya devam etmeniz oldukça önemli.
   Yetişkinlerin gençleri anlaması için, gençlerin kendilerini yetişkinlere anlatmasına ihtiyaçları var.
   Kendinizi anlatmaya çalışmaktan vazgeçmeyin.
   Aile desteğiniz sonrasında bir uzman desteği faydalı olacaktır. Bedensel belirtileriniz için önceki yorumlara verdiğim cevaplara da göz atabilirsiniz.
   Kolaylıklar diliyorum 🌿

 • Merhabalar
  Ya bana 2015 yılında panik atak tanısı kondu. Prozac kullandım iyi oldum.2019 da çok sevdiğim dedemi kaybettımm. Ondan beridir hala kaygılarım korkularım devam ediyor. Dün Gece uykudan aniden ölüm korkusu ile uyandım. Ve iş hayatımıda etkiliyor aşırı derecede. Yürürken eve sanki dünya bitti yani boşuna yaşıyormuşum gbi geliyor bana. Yani düşünceler beni çok yoruyor. Sizce ne yapmalıym?

  • Merhaba,
   Sadece ilaç tedavisi aldığınızda ilerleyen süreçte tekrarlama oranları daha yüksek oluyor. İlaç ile birlikte psikoterapi de alırsanız daha kalıcı bir çözüm sağlayabilirsiniz.
   Yaşadığınız kaybın kaygı ve korkularınızı tetiklemesi aslında olağan bir durum. Düşüncelerinizle çalışabileceğiniz Bilişsel Davranışçı Terapi sizin için oldukça yararlı olabilir.
   Sağlıklı günler diliyorum,

 • Hocam merhabalar geçen sene arkadaş olduğum kişi ile bir sıkıntı oldu ayrıldık ve 1 yıldır ara ara zihnime gelen o durum bu süreçte sürekli gelmekte ve ben bu durumun artık geçeceğine inanmıyorum. Gelecek hayali kurmak istiyorum ya yine aklıma o gelirse diye öfke krizleri geçiriyorum ve bu durum bende gastrit problemini de ortaya çıkardı, psikiyatriste gittim paxera ve tranko buskas yazdı pek faydasını görmedim lütfen bana yardımcı olun.

  • Merhaba,
   Kullandığınız ilaçlar özellikle psikolojik sorunlardan kaynaklanan fiziksel belirtilerin tedavisinde oldukça sık kullanılan ilaçlar. Fakat sadece ilaç tedavisi yeterli gelmiyor olabilir. Bu nedenle uzman bir klinik psikolog ile terapi seansları yürütmeniz daha faydalı olacaktır.
   Sağlıklı günler diliyorum,

 • Merhabalar yaklaşık 7 ay önce basımda bir ağırlık hissi sıkışma hissi dönüyor hissi başladı KBB doktoruna gittim kulağında kristal oynaması yok dedi sikayetlerim gecmeyince nöroloji bölümüne gittim vertigo dedi verdiği ilaçları her defasında fayda etmiyor dememe rağmen ayni ilacı verip gönderdi .Benim sürekli ölüm korkularim var rüyamda ölü veya mezarlık görsem gece uyku haram simdimi ölü cem acaba diye size sorum bu gerçekten vertigomu yoksa psikolojik bir hastalikmi kullandığım ilaç betaserc 24mg teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Bu gibi fiziksel belirtiler yoğun olarak yaşandığında öncelikle tıp doktorlarına yönlendirme yapıyoruz ve ilaç tedavisinin sonuç verip vermeme durumuna göre terapi sürecine karar veriyoruz. Betaserc vertigo tedavisinde oldukça sık kullanılan bir ilaç. Eğer siz kullandığınız ilaçtan fayda görmediğinizi düşünüyorsanız, psikolojik kaynaklı olabilir. Bunun için de alanında uzman bir klinik psikolog ile terapi sürecine başlamanız faydalı olabilir.
   Sağlıklı günler diliyorum,

 • Hocam merhaba. Ben 19 yasindayim. 14 yasimden beri panikatak atak ve anksiyete tedavisi gordum. Suan panikatak yok ama anksiyete bozukluğu var. Bircok kez doktor kontrolunde ilaca baslayip biraktim. Fakat suana kadar kullandigim ilaclar bana hic fayda etmiyor. Suan kullandigim ilac bende asiri derecede bas donmesi yapti. Kendimi kotu hıssedıyorum. Calismaya basladim fakat bende cok ozguven eksikligi var. İnsanlarla iletisim kurmakta cooookk zorlaniyorum. Acaba hakkimda ne dusunurler yanlis bisey der miyim diye. Bu kuruntular beni yiyip bitiriyo yemin ederim biktim artik hocam..:(

  • Merhaba,
   Terapi süreci olmadan kullandığınız ilaçlar sizi bir süreliğine iyileştirebilir fakat kalıcı bir değişim ve iyileşme için ilaç ile birlikte mutlaka terapi sürecinden geçmeniz gerekir. Kaygılarınızla çalışmak için alanında uzman bir klinik psikolog ile psikoterapi sürecine başlamanız hayatınızı oldukça kolaylaştıracak ve yaşam kalitenizi yükseltecektir.
   Sağlıklı günler diliyorum,

 • Doktorlarin soyledigi 7 yalandan biri pandemidoneminde herseyi psikolojiye baglamslar yazik aldiklari egitime okula
  Kendinize checkup yaptirin ama doktorun on dediyse birine inanin..
  Kalp carpintisi vertigoymus titremeymis hepsi bende var diyorlarki psikolojik yerim onlarin psikoloji sevdasıni inanmayin

  • Merhaba,
   Pandemi sürecinin psikolojimize oldukça büyük etkileri olduğu bir doğru fakat ben de sizin gibi her sorunu da psikolojik olarak değerlendirmenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Fiziksel sıkıntılar yaşadığınızda ilk olarak ilgili doktorlara giderek check-up yaptırmak bizim de öncelikli olarak tavsiye ettiğimiz bir gerçek.
   Fakat tüm doktor kontrollerinize ve tedavinize rağmen herhangi bir değişim/iyileşme olmuyorsa gerçekten de durumunuz psikolojik kaynaklı olabilir ve alanında uzman bir klinik psikolog ile fiziksel sıkıntılarınızı iyileştirebilirsiniz.
   Sağlıklı günler diliyorum,

 • Geçmişte yaşamış olduğum olumsuz olaylardan sonra çoğu zaman endişeli kaygılı yalnız insanlardan kaçarak içimde daima var olan bir sıkıntıyla 25 yıldır maalesef yaşıyorum.Kendi kendime bulduğum çözüm ise hep kaçmak insanlardan kaçmakta buldum.Sonuc olarakta yalnızlık ve baş edemedigim bu duygular kaldı.Kisaca yaşıyorum ama yaşamak denirse…sizce bu 25 yıldır çektiğim bu faciadan kurtarabilecek bir tedavi varmıdır.

  • Merhaba,
   Yaşadığımız olayların hayatımıza etkisi yadsınamaz bir gerçek elbette. Hiçbir tedavi yaşadıklarınızı değiştiremez. Fakat tedavi ile geçmişte yaşadıklarınız olumsuz deneyimlerinizin bugüne etkisini azaltmak ve yaşam kalitenizi yükseltmek elbette mümkün.
   Alanında uzman bir klinik psikologtan mutlaka yardım alın, faydalı olacaktır.
   Sağlıklı günler diliyorum,

 • Merhabalar kaygı ve anksiyete bozukluğum var 6 aydır ilaç kullanıyorum atak yine geldi ve hemde düğün telaşesine düştüğüm anda lütfen yardımcı olurmusunuz

  • Merhaba,
   Sadece ilaç kullanımı maalesef kalıcı etki yaratmayabiliyor. Kaygı ve panikler ise hayatımızdaki önemli olaylarda tetiklenebiliyor. İlaç tedavinizi sürdürürken eş zamanlı olarak alanında uzman bir klinik psikologla psikoterapi sürecine başlarsanız, düğün telaşınızı da daha sağlıklı bir şekilde atlatabilirsiniz.
   Sağlıklı günler diliyorum,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.