Kaygıdan TAMAMEN Kurtulmak

KAYGI; endişe, tasa, vesvese kelimeleriyle de ifade edilen ve insana rahatsızlık veren bir ruh halidir. Kalp atışlarının hızlanması, çarpıntı, terleme, titreme, nefes darlığı, boğuluyormuş gibi hissetmek, göğüste sıkışma, baş dönmesi, bayılacakmış gibi hissetmek, ateş basmaları gibi belirtiler kaygının fiziksel belirtileri olarak sıralanabilir. Kaygıya sıklıkla ‘kötü bir şey olacak’, ‘tehlikedeyim’, ‘tehdit altındayım’ düşünceleri eşlik eder. Kaygı veren durumdan, nesneden ya da düşüncelerden ‘kaçınmak’ ise en sık karşılaşılan kaygı davranışıdır.

Kaygı, beynimizin bizi korumak için alarm durumuna geçmesine ve vücudun adrenalin salgılamasına neden olur. Adrenalin salımı ile birlikte kaygının fiziksel belirtileri ortaya çıkar. Davranışsal olarak ise KAÇ, DON (OLDUĞUN YERDE KAL) ve SAVAŞ tepkilerinden biri ortaya çıkar. Örneğin, tehlikeli olduğunu düşündüğümüz birinin karşısında onunla mücadele edip savaşmak bir seçenek olabileceği gibi, olduğumuz yerde kalıp saklanmak ya da koşarak kaçmak da birer seçenektir. Beynimiz, gerçek tehlike durumunda verdiği bu alarmı, gerçek olmayan bir tehlike karşısında da verir.

Genellikle insanlar kaygının fiziksel belirtilerini net olarak hissederler. Duydukları rahatsızlık karşısında da ‘kaygıdan tamamen kurtulmak, kaygısız bir hayat sürmek’ istediklerini belirtirler.

Peki, kaygıdan tamamen kurtulmak mümkün müdür? Ya da kaygıdan tamamen kurtulmak yararlı mıdır?

©Copyright Fotoğrafın tüm hakları saklıdır. İş yerinize harekete duyarlı güvenlik alarmı kurduğumuzu varsayalım. Aslında hırsızlara karşı önlem olarak kurduğunuz bu alarm harekete duyarlı olduğu için, içeriye bir kedi girdiği zaman da çalacaktır. Peki, iş yerinize kedi girdi ve yanlış alarm çaldı diye alarm sistemini tamamen devre dışı bırakmak uygun mudur?

Kaygının ve kaygı belirtilerinin de VÜCUDUMUZUN ALARM SİSTEMİNİN birer ürünü olduğunu düşünürsek, ‘kaygıdan TAMAMEN kurtulmak’ ne kadar uygun olacaktır?

Burada önemli olan, GERÇEK TEHLİKE ve/veya TEHDİT ALGISI ile YANLIŞ TEHLİKE ve TEHDİT ALGISI (yanlış alarm) ayrımını yapabilmektir. Bu ayrımı yapmak ise aşırı kaygı içeren düşünceleri yakalamak ve gerçekçi olmayan düşüncelerin değiştirilmesi ile mümkün olacaktır. Böylelikle yanlış alarmın çalmasını en aza indirgemek ve kaygıyı işlevsel/işe yarar hale getirmek mümkün olacaktır.

Uzman Psikolog Sinem Taşyaran

Haziran 2015, İstanbul

“Karşılaştığın tehlike düşündüğün kadar kötü olmayabilir.”
 

 

Kaygıdan TAMAMEN Kurtulmak” üzerine 28 yorum

 • Bende 8 aydir asiri kaygi duygusu olustu tranko buskas verdi doktor ama ilaci icmedigim zaman ayni kaygi gene tekrarladi bana yardimci olun lutfen

  • Kaygı bozukluklarında ilaç tedavisi yararlı olabiliyor. Fakat ilaç ile birlikte psikoterapi de görürseniz, ilacı bırakma evresini daha kolay atlatabilirsiniz. Bir uzmana giderek psikoterapi sürecini başlatmanızı öneririm.

 • Merhaba,
  Bende son 7-8 aydır otobüs, vapur, metroya bindiğimde panik ve korku oluşuyor. Terleme, çıldırma hissi, uyuşma, ateş ve baş dönmesi de görülen etkilerden. Sadece araçlara bindiğimde bu durum oluşuyor. Geceleri yolculuk yapmak ise neredeyse imkansız. Bu durum için bir uzmana başvurmak istedim. Öncelikle bana devlet hastanesinde anksiyete teşhisi kondu, ilaçlar beni sersemleştirdiği için kullanmayı 1 haftada kestim. Daha sonra psikoloğa gitmeye başladım fakat 10 seans boyunca hiçbir ilerleme göremediğim için başka uzman arayışına girdim. Psikoloğa gitmeden önce kendimi zorluyordum bir şekilde dışarı çıkıyordum, lakin kendisinin yönlendirmesi ile bir süre dışarı yalnız çıkmamaya başlayınca artık tamamen yolculuk yapamaz oldum. Emdr tekniği ile tedaviye devam ediyorduk lakin bir noktada psikoloğum tarafından bu uygulama da kesilince ben bir faydasını göremedim. Emdr veya hipnoz bu rahatsızlık için ne kadar çözüm merak ediyorum. Sosyal hayatım bitmiş vaziyette. Bilgi verirseniz sevinirim. Kolaylıklar dilerim.

  • Merhaba,
   Öncelikle geçirdiğiniz tedavi süreciniz ve olumsuz etkilerine sizin adınıza gerçekten çok üzüldüm.
   Söylediğiniz problemler tedavi edilebilir. Aktardığınız kadarıyla sizi daha kötü duruma getiren maalesef ki uygulanan yanlış yöntemler olmuş. Uzman seçerken çok dikkatli olmak gerekiyor. Örneğin; bir Psikolog danışanına ne yapması ya da yapmaması gerektiğini söyleyemez. Ya da uygulanan bir teknik, gerekçesi aktarılmaksızın birdenbire kesilemez.
   Hipnoz hakkında bir bilgim yok maalesef. Şahsen ben terapilerimde uygulamıyorum. Emdr, bazı bozukluklarda kullanılan bir yöntem. Sizin durumunuz için uygun olup olmadığı hakkında kesin bir yorum yaparak yanlış yönlendirmek istemem sizi. İlaç tedavisi yine bazı durumlarda psikoterapi ile birlikte uygulandığında faydalı olabiliyor. Sizin için psikoterapi seansları faydalı olacaktır. Fakat öncesinde gideceğiniz uzmanı detaylı olarak araştırmanızı öneririm.
   Uzman seçimi hakkında daha önce web siteme eklediğim yazıyı aynen aktarmak isterim;
   ! BAŞVURDUĞUNUZ UZMAN HAKKINDA ÖNCEDEN MUTLAKA BİR ARAŞTIRMA YAPIN.
   Uzmanın;
    Alandaki yetkinliğini,
    Uzmanlık alanlarını,
    Kullandığı tedavi yaklaşımını,
    Terapi eğitimlerini aldığı kurumların geçerliliğini,
    Alandaki deneyimlerini,
    Bilimsel anlamda alana kazandırdıklarını,
    Güncel gelişmeleri takip edip etmediğini,
    Tüm eğitim hayatı boyunca yaptığı işleri,
    Bilime dayalı çalışıp çalışmadığını mutlaka araştırın.
   ! Başvurduğunuz kişinin diplomalarını, sertifikalarını sorgulama ve görmek isteme hakkına sahip olduğunuzu unutmayın!

   Kolaylıklar diliyorum.

 • Merhabalar ben nişanlım için ne yapabilirim onu öğrenmek istiorum kendisi çok takıntılı o bile demiş şu şunu dedi diyip eski konulari hep gündeme getirior bazen bana da diyor sen burda bunu bana neden dedin acaba bunu mu demek istedin diye kafasında kuruyor bu süreci nasıl atlatabilirz ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Bu durum sizin olduğu kadar eşiniz için de sıkıntı veren bir durumsa, nişanlınızın bizzat bir uzmana görünmesi faydalı olabilir. Fakat bu durum ilişkinizde sıkıntılara neden oluyorsa, birlikte bir çift terapisine gitmenizi öneririm.
   İyi günler dilerim.

 • Benimde ban göre ciddi sıkıntıların var benim gok gurleyecekendisesiyle panik bi halde yasiyorum ağlamaklı kulaklarını saatlerce tikayip evde nereye sklansm diye panik halde koşuyor um. Terleme carpintim bi hayli oluyor ve 2 yaşında oğlum var o da kötü etkileniyor Ben naparsm o da yapıyo beraber sarılıp agliyoz bunu asmam mumkunmu bana yardımcı olurmusunuz

  • Merhaba,
   Bahsettiğiniz durumun kaynağını bulmak ve tepkilerinizin altında yatan düşünceleri ortaya çıkarmak faydalı olabilir. Bunun için de detaylı bir görüşme ile durum tespiti yapmak son derece önemli. Bir uzmandan yardım almanızı öneririm.

 • merhaba bende netten öğrendiğime göre bende de panik atak var . sürekli kalp im ağrıyordu bende doktora gittim bir kaç kez ölme hissi titreme hissi yani tüm panik atak belirtileri var . geceleri de birden uykumu almadan uyanıyorum gerçekten panik atak mi var bende bey kalp krizi geçireceğimi düşünüyorum sürekli nefes almada sürekli güçlük çekiyorum ve burnumdan nefes alamıyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Merhaba,
   Bahsettiğiniz belirtiler sizin de söylediğiniz gibi Panik Atak belirtilerine benziyor. Tam tanı koymak için daha detaylı araştırmak gerekir. Eğer gerçekten Panik Atak ise, tedavisi mümkün olan bir durum söz konusu. Fiziksel belirtilerinizin altında yatan düşüncelerinizin ortaya çıkarılması ve bunların üzerinden gidilmesi ile sorunlarınızla başa çıkabilirsiniz. Bir uzmandan yardım almanız fayda sağlayacaktır.

 • Öncelikle merhabalar benim korkum özelikle mevsim geçişlerinde başlıyor şu an yaşadığım kontrol kaybetmek bir yerden bir yere gidememe korkusu ben ilk hastalığı 2007 başladı citol kullandım yardımcı hap ile beraber bir yıl içtim ve bıraktım artık bu hastalık kurtulmak istiyorum bir de insanlardan korkma başladı ne yapacağım bilemiyorum

  • Merhaba,
   İlaçların korkularınızı gidermekte mutlaka bir faydası vardır. Fakat sadece ilaç kullanımı yetersiz kalabilir. Hangi zamanlarda korkularınızın arttığını gözlemlemişsiniz. Bu ve bunun gibi birçok detayın değerlendirildiği ve ele alındığı psikoterapi seansları mutlaka faydalı olacaktır.

 • Merabalar ben şuan çok kötü durumdayım intihar etmek üzereyim ailem için bu zamana kadar geldim ama dayanamıyorum ümit yollarimın hepsi şuan kapalı ve bunun tek nedeni sosyal fobik,ve vesvese hastalığı ve dahada kotüsü bunun tedavi edilebileceğine inanmamam içimde bir çığlık var ve şuan ağlayarak yazıyorum bu konuda yardımcı olabilirmisiniz

  • Merhaba,
   Bu gibi durumlarda size acilen cevap verebilecek hastaneleri aramanız içinde bulunduğunuz durumdan çıkmanızda daha etkili olacaktır. Sosyal fobi de, vesvese dediğiniz (takıntılardan söz ettiğinizi varsayıyorum) bozukluk da tedavi edilebilir bozukluklardır. Vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmanızı öneririm.

 • merhabalar bende de aşırı derece korku kaygı var özellikle kötü haber aldığımda kalbim durcakmış gibi oluyorum sol tarafımda uyuşukluk karıncanlanmalar oluyor

  • Merhaba,
   Söylediğinize göre kaygınız belirgin bir şekilde bedeninize etki ediyor. Kaygı içeren düşüncelerinizin tespiti ile bu düşüncelerle çalışmak faydalı olabilir. Bir uzmandan yardım almanız hayatınızı kolaylaştıracaktır.

 • peki hocam bu kaygılar tedavi edilmezse daha kötü sonuçlar doğururmu sizce cünkü kötü haberler alınca kalp krizi geçircem endişesi taşıyorum
  şimdiden çok teşekkür ediyorum

  • Uzun süre tedavi edilmezse kaygıların daha da artması söz konusu olabilir. Sürekli kaygıyla yaşamak yaşam kalitesini düşürür ve hayatınızda sorunlara neden olabilir. Bu nedenle tedavi edilmesi mutlaka sizin yararınıza olacaktır.

 • merhaba çocukken hatırladığım kadarıyla akşamları başlayan karın ağrılarım vardı . korkularım vardı ve neden olduğunu anlatamazdım .21 yaşıma geldim geçen sene üniversiteye gitmek için istanbuldan ayrıldım apartda 4 kişilik bir odada kaldım kafamda senaryolar üretip korkmalara başladım insanların bana zarar vereceğini düşünüp arkadaş ilişkilerimi bozup kaçıyor yeni arkadaşlık ilişkileri arıyordum ve sabahları karın ağrılarım başladı .ve istanbula geri döndüm çocukken karın ağrılarım olduğunu hatırladım . 1 yıla yakın terapiste gittim ama verimli şeyler anlatamadım . 22 yaşındayım en küçük bir olayda senaryolar üretip aşırı tepki verip cesaret edemiyorum . ne yapmam gerekiyor . içimdeki kaygının sebebi ne . nasıl aşarım . regresyon denen bir kavram buldum yarar sağlar mı .

  • Merhaba,
   Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımı, yaşadığınız fiziksel belirtileri (eğer ki medikal bir probleminiz yoksa) düşüncelerinizle açıklar. Başka bir deyişle, karın ağrılarınızın nedeninin, yaşadığınız sorunlara bakış açınızdan kaynaklandığını, sorunlarla başa çıkamayarak bunu fiziksel olarak yaşadığınızı söyler. Gittiğiniz terapistin uyguladığı terapi yaklaşımı, bunun dışında bir yaklaşım olabilir. Kaygılarınıza neden olan düşüncelerin tespiti ve değişiminin size faydalı olabileceğini düşünüyorum. Tekrar bir uzmana başvurmanızı, bu sefer uzman seçerken ‘Bilişsel Davranışçı Terapi’ yaklaşımı kullananmasına dikkat etmenizi öneririm.

    • Merhaba,
     Kaygı ya da ‘anksiyete’ dediğimizde akla çeşit çeşit durumlar ve düşünceler gelir. Bu yüzden ‘şunu yaparsan iyi gelir’ gibi net bir şey söylemek mümkün değil maalesef. Benzer kaygılar yaşasak bile bunu yenmenin yolu kişiden kişiye değişir. Detaylı bir değerlendirmenin ardından kaygıyı yenmek üzerine çalışılmaya başlanabilir. Bu nedenle kaygıların artmadan bir uzmana başvurman faydalı olabilir.

 • Nisanlanmak uzereyim, sevgililik asamasinda hicbirseyim yoktu isler ciddiye dogru gittikce bence asiri endise kaygi bozuklugu depresyon panik atak ve anksiyete gelisti sureklI gecmisteki erkek arkadasimin gelip isi bozacagini utanacagimi nisanimin atilacagini hep en kotu seneryoyu dusunuyorum gunluk hayatimda hic gucum yok etrafindakiler her ne kadar hayir oyle birsey olmaz deseler de beni ikna edemiyorlar birseyin kaygisi bitse baska birsey basliyor surekli gelecekte olacak olumsuzluklari bekliyorum ve o gune adim adim yaklasiyorum yaklasiyorumne kadar mantik siz oldugunu dusunsem de yeni den zihnimde canlaniyor vicdan azabi yasiyorum hicbirsey den zevk almiyorum normal depresyon ve uyku ilaci kullaniyorum

  • Merhaba,
   Eğer tedavi edilmezse ve yaşam olayları kaygınızı bir şekilde ortadan kaldırmazsa, kaygı şekil değiştirerek hayatınızı zorlaştırmaya devam eder. Kaygının içeriği değil, kaygının tüm özelliklerini bilmek ve ona göre müdahalede bulunmak önemli. Sadece ilaç kullanımıyla kısıtlı kalmamanızı, ek olarak mutlaka bir uzmandan psikoterapi desteği almanızı öneririm.
   Kolaylıklar.

 • Merhaba Sinem Hanım sürekli kendimin ya da sevdiklerimin hasta olacağını düşünüp korkuyorum çocuğum var yüzüne bakıp bakıp ağlıyorum bazen ya kanser olursam diye ne önerirsiniz bana bu hastalık korkusu nereden geliyo olabilir ?

  • Merhaba,
   Korkularınızın bir çok nedeni olabilir.
   Çoğu zaman korkularla yanlış baş etme şekli, korkuları daha da büyük hale getirebiliyor. Korkunuz geldiğinde bu korkuların, kaygıların seviyesini azaltmak için neleri yaptığınızı ya da yapmadığınızı gözlemlemeye çalışın. Sağlıksız olanların yerine daha sağlıklı baş etme şekillerini koyduğunuzda korkularınız da azalmaya başlayacaktır.
   Bunu bir uzman desteğiyle birlikte yapmanız çok daha hızlı fayda görmenize neden olacaktır.
   Kolaylıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.