Obsesyon ve Kompulsiyon Alanları / Çeşitleri

Her takıntılı davranış ya da düşünce, Obsesif Kompulsif Bozukluğunuzun olduğu anlamına gelmez.

Emin olamamak, kontrol etmek, temizlik yapmak, belirli bir rutin içinde dua etmek, zarar görme ya da zarar verme korkusu gibi düşünceler ve davranışlar hemen herkeste bulunur.

Bu düşünceler ve davranışlar gününüzün önemli bir kısmını işgal ediyorsa, günlük işlerinizi yapmanıza engel oluyorsa ya da kısıtlıyorsa bu, Obsesif Kompulsif Bozukluk olarak değerlendirilebilir.

Alanlarına göre obsesyonlar ve kompulsiyonlar;

Dini İçerikli

Kişi dini inançlarına ters düşen, günahkâr olacağı, ibadetini tam yapamadığı, dinden çıkacağı düşünceleriyle uğraşır. Tekrar tekrar abdest alma, saatlerce namaz kılma, sürekli dua etme gibi davranışsal ya da zihinsel eylemler gerçekleştirir.

Kirlenme, Bulaşma ve Temizlikocd__contamination__germs_by_vanessanichole

Kişi sürekli pislik, mikrop, kir ya da virüs bulaşacak düşünceleriyle uğraşır. Sürekli ellerini yıkamak, kıyafetlerini yıkamak, aşırı bir titizlikle evini/odasını temizlemek gibi temizlik davranışları sergiler.

Başkalarına ve/veya Kendine Zarar

Kişi, bir yakınına ya da kendine zarar verebileceği ya da verdiği düşüncesiyle uğraşıp durur. Herkesten uzak durma, çocuğunu kucağına almama, kesici aletleri kullanmama gibi davranışlar sergiler.

obsessive-compulsive-disorder-300x225Sıralama

Kişi kullandığı ya da kullanmadığı, çevresinde bulunan nesneleri sıralama ihtiyacı hisseder. Eğer düzgün bir sıralama yapmazsa işlerinin ters gideceği, başına kötü bir şey geleceği, olumsuzluklarla uğraşmak zorunda kalacağı gibi düşünceleri vardır.

Kontrol etme/Emin olamama

Kişi bir şeyi tam yapıp yapmadığından emin olamaz ve bu düşünceyle uğraşır. Ocağı, ütüyü, kapının kilidini vs tekrar tekrar kontrol eder, yaptığı işin/ödevin doğruluğundan emin olana kadar vaktinin çoğunu bu işe/ödeve harcar.

SaymaOCD1-300x225

Kişi herhangi bir aktiviteyi belirli bir sayıya kadar saydıktan sonra yapar. Eğer saymadan bir iş yaparsa işlerinin ters gideceği, başına kötü bir şey geleceği, olumsuzluklarla uğraşmak zorunda kalacağı gibi düşünceleri vardır.

Obsesif Kompulsif Bozukluğun Tedavi Edilebilirliği

Obsesif Kompulsif Bozukluk ve ilişkili bozukluklar, tedavi edilebilir bozukluklardır. Obsesif Kompulsif Bozukluk ve ilişkili bozuklukların tedavisinde psikoterapi ve ilaç tedavisi kullanılmaktadır. Tedavide bazen sadece psikoterapi yeterli olurken, bazen de ilaç ile birlikte yürütülen psikoterapi daha etkili sonuçlar sağlamaktadır. Bazı durumlarda ise psikoterapi uygulanabilmesi, kişinin belirli bir süre ilaç tedavisi görmesinin ardından mümkün olabilmektedir.

Pair of shoes in row against wall

Hangi tedavi şeklinin daha etkili olduğu kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Sizin için en faydalı tedavi şekli, ancak detaylı bir ilk görüşmenin ardından belirlenebilir. Bu nedenle uygun tedavi şeklini bir uzmanla birlikte belirlemeniz daha doğru olacaktır.

Uzman Psikolog Sinem Taşyaran

Ocak 2016, İstanbul

 

Tavsiye edilen yazı: Ne zaman uzman yardımı almalıyım? & Kaygıdan TAMAMEN Kurtulmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.