Psikologa mı Gitmeliyim, Psikiyatriste mi? Neden?

görsel psikolog psikiyatristÖncelikle ‘psikolog’ ve ‘psikiyatr’/‘psikiyatrist’ ayrımına değinelim.

Psikiyatristler, tıp eğitimi almış ve uzmanlıklarını psikiyatri alanında yapmış tıp doktorlarıdır.

Psikologlar, lisans eğitimlerini psikoloji alanında yapmışlardır. Uzman Psikologlar ise psikoloji lisans eğitimlerinin ardından uzmanlıklarını yine psikoloji alanında tamamlamış kişilerdir.

Psikiyatristler, insan fizyolojisine daha hâkim olurlar. Bu nedenle sorunlara medikal çözümler üretmeyi tercih ederler. Başka bir deyişle ilaç ile tedavi yöntemini uygularlar.

Psikologlar ise insanın ruhsal, düşünsel ve davranışsal durumlarına daha çok hâkim olurlar. Bu nedenle medikal tedaviden ziyade ruhsal, davranışsal ve düşünsel çözümler üretirler.

Psikiyatrist görüşmeleri genellikle 15-30 dakika arasında değişirken, psikolog görüşmeleri 50-60 dakika sürmektedir. Eğer doğru kişilere başvurmuşsanız, her iki meslek grubu da sorunlarınızın çözümüne yönelik hareket edecektir.

Bir Uzman Klinik Psikolog olarak benim tavsiyem, öncelikle bir psikolog ile detaylı bir ön görüşme yapmanız ve tedavi şeklinizi buna göre belirlemeniz olacaktır. Böylelikle şikayetinize göre ilaç kullanmanızı gerektirmeyen bir durum söz konusuysa, psikoterapi sürecine başlayabilirsiniz. İlaç gerektiren bir durum söz konusu ise psikologunuz sizi güvenilir bir psikiyatriste yönlendirebilir. Bazı bozukluklarda ise en iyi tedavi şekli, ilaç tedavisi ile psikoterapiyi birlikte yürütmektir. Tüm bu yönlendirmeler, alanında uzman bir psikolog ile detaylı bir ilk görüşme sonrasında şekillenebilir ve böylelikle kendinize uygun olan en sağlıklı yolu tercih etmiş olursunuz.

Uzman Psikolog Sinem Taşyaran
 

 

Psikologa mı Gitmeliyim, Psikiyatriste mi? Neden?” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.