Anksiyete Çağım – Korku, Umut, Yılgınlık ve Huzur Arayışı

airstrip-clipart-nervous-woman-cartoonAslında uzun zaman önce aldığım fakat bir türlü okumaya fırsat bulamadığım Anksiyete Çağım kitabını nihayet okumaya başladım. Kitapta bilimsel veriler o kadar anlaşılır bir dille aktarılmıştı ki, daha sonra tekrar gözden geçirmek için altını çizerek okumaya devam ettim. Fark ettim ki, bu bilgiler sadece ruh sağlığı profesyonellerine değil, anksiyeteden, yani kaygıdan muzdarip olan herkes için son derece faydalı.

Bazılarını paylaşmak istedim. Aynen alıntılayarak yazmadım, kendimce açıklayarak yazmaya çalıştım;

 • 0511-1008-1201-00582009 yılındaki bir makaleye göre, İngiltere’de yaşayanların %15’i anksiyete bozukluğu yaşıyor.
 • 11 Eylül olayından sonraki haftada anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçların reçeteleri ülke çapında %9 arttı. New York City’de ise bu oran %22’ydi.
  • Bu veri, yaşanılan olayların insanları ne kadar etkilediğinin kanıtı niteliğindedir.
 • Anksiyete bozukluklarından kaynaklanan ruhsal ve fiziksel zarar, diyabetle yaşamaya eşdeğer.
  • Tedavi edilmediği takdirde ruhsal bir bozukluk olan anksiyete bozukluğu, tahrip edici olabilir.
 • 2006’da Kanada Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan kapsamlı bir araştırmaya göre, dünyada her 6 kişiden 1’inin hayatı boyunca an az bir yıl süreyle bir anksiyete bozukluğu yaşadığı belirtiliyor.
  • Anksiyete/Kaygı bozukluğu yaşayan insanların sayısı tahminimizden çok daha fazla. Önemli olan, bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatabilmek ve gerektiği takdirde uzman yardımı almaktan çekinmemektir.
 • anxietyBundan yüzyıllar önce felsefeciler, Bilişsel Davranışçı Terapi’yi öngörmüştür. “Bize zarar verecek şeyler değil, korku verecek şeyler daha fazla. Gerçekte olduğundan çok algılarımızda acı çekiyoruz.”
  • Sadece psikoloji bilimi değil, tüm sosyal bilimler anksiyete üzerine fikirler üretmiştir. “Anksiyeteyi hafifletmek ‘yanlış algıları’ düzeltme meselesidir.”

nervous-breakdown-clip-art-1271039Anksiyete, yani kaygı, tüm dünyada son derece yaygın. Yüksek anksiyete son derece yorucu ve insanı tüketebilecek bir ruh hali. Kitabın başlığı gibi; korku, umut, yılgınlık ve huzur arayışı… Bununla birlikte, tedavi edilebilir. Anksiyete ile yaşam kalitesi düşmeden, işlevselliği bozmadan yaşamak mümkün. Anksiyete ile baş etmeyi öğrenmek mümkün. Aradığınız huzura kavuşmak da mümkün. Bu nedenle, gerektiğinde bir uzmana danışmaktan çekinmeyin.

1392922878760.cached

Fotoğraf: www.thedailybeast.com

Uzman Psikolog Sinem Taşyaran

Kasım 2015, İstanbul

Bahsi geçen kitap: Scott Stossel (2015). Anksiyete Çağım, Boyner Yayınları.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.